Jihokorejský prezident Mun Če-in a šejk Mohammed bin Zayed Al Nahyan, korunní princ Abú Zabí, se dne 26. března zúčastnili slavnostní ceremonie při příležitosti dokončení výstavby prvního jaderného reaktoru ve Spojených arabských emirátech (SAE).

jaderná energie - Formální dokončení výstavby prvního bloku JE Barakah - Nové bloky ve světě (Barakah completion ceremony Cheong Wa Dae 460) 1
Ceremonie k dokončení bloku (zdroj: WNN)

Počáteční výstavba tlakovodního reaktoru s jihokorejským designem APR-1400, který byl vyroben pro společnost Emirates Nuclear Energy Corporation (Enec) konsorciem vedeným podnikem Korea Electric Power Corporation (KEPCO), byla dokončena v loňském roce. Slavnostní ceremonie, jež se konala 26. března v areálu elektrárny, označila oficiální dokončení fáze výstavby. Pozornost u prvního bloku JE Barakah se nyní přesune na dokončení příprav na provoz potřebných pro získání provozní licence od jaderného regulátoru Spojených arabských emirátů – federálního úřadu Federal Authority for Nuclear Regulation (FANR).

Podle oficiální zpravodajské agentury WAM působící v SAE oba představitelé vyzdvihli důležitost tohoto milníku. „Jedná se o historický okamžik rozvoje našeho národa, když oslavujeme dokončení výstavby prvního bloku jaderné elektrárny Barakah,“prohlásil korunní princ bin Zayed. „Program Peaceful Nuclear Energy Programme Spojených arabských emirátů sehraje strategickou roli v růstu našeho národa prostřednictvím zvýšení naší energetické bezpečnosti, diverzifikace našeho hospodářství a vytváření pracovních příležitostí pro naše občany, což pomůže zabezpečit budoucnost pro další generace.“

Khaldoon Al Mubarak, předseda společnosti Enec, sdělil, že dokončení výstavby v lokalitě Barakah znamenalo, že se tímto SAE připojily k „elitní skupině zemí“, které si vybudovaly takovéto zařízení. „Tento milník je důkazem o vizi a odhodlání vůdců Spojených arabských emirátů a síle partnerství společnosti Enec s hlavním dodavatelem a partnerem ve společném podniku – podnikem KEPCO. Nyní se soustředíme na přechod k bezpečnému zahájení provozu na tomto bloku,“ doplnil.

JE Barakah představuje první export pro korejský reaktorový design APR-1400 – tlakovodní reaktor generace III s instalovaným výkonem 1 400 MWe a provozní životností 60 let. První reaktor APR-1400, ve třetím bloku korejské jaderné elektrárny Shin Kori, vstoupil do komerčního provozu v roce 2016. Návrh jaderné elektrárny Barakah byl upraven tak, aby odpovídal jedinečným klimatickým podmínkám Spojených arabských emirátů a požadavkům regulačního úřadu FANR.

V lokalitě této JE – nacházející se v regionu Al Dhafra ve státě Abú Zabí, 53 kilometrů jihozápadně od města Ruwais – probíhá výstavba celkem čtyř tlakovodních reaktorů APR-1400. První fáze předprovozních testů – včetně studených hydrostatických zkoušek, testů strukturální integrity, integrovaného testování úniku a předprovozního horkého funkčního testování – již byla v prvním bloku JE Barakah dokončena. Další fáze předprovozních testů vyžaduje, aby bylo do reaktoru založeno palivo, přičemž může začít až poté, co provozovatel elektrárny – společnost Nawah Energy Company – obdrží provozní licenci.

Druhý blok JE Barakah je nyní dokončen z 92 %, třetí blok z více než 81 % a čtvrtý blok z více než 67 %. Všechny čtyři bloky mají být podle plánu dokončeny do roku 2020. Podle společnosti Enec byla ke konci měsíce února výstavba celého projektu dokončena z 87 %. Jakmile budou tyto čtyři bloky jaderné elektrárny Barakah v provozu, budou pokrývat až čtvrtinu spotřeby elektrické energie v SAE.

Mezinárodní pohled

Před zahájením slavnostní ceremonie prezident Mun poznamenal, že úspěch JE Barakah by mohl být považován za společný úspěch Jižní Koreje a Spojených arabských emirátů. Ve svém projevu na summitu před ceremonií v JE Barakah prohlásil, že SAE se dohodly na spolupráci s Koreou v úsilí o získání zakázek na projekty výstavby jaderných elektráren v Saúdské Arábii. Nicméně, nová domácí energetická politika Jižní Koreje má za cíl zastavit výstavbu nových jaderných reaktorů a již neprodlužovat provoz stávajících bloků nad rámec jejich původní projektované životnosti.

Agneta Risingová, generální ředitelka organizace World Nuclear Association, uvedla, že ceremoniál konající se dne 26. března byl důležitým krokem k uvedení prvního reaktoru v JE Barakah do provozu. „Spojené arabské emiráty budou brzy těžit ze spolehlivých dodávek čisté elektřiny, kterou bude JE Barakah produkovat,“ řekla. „Politika SAE snižuje výrobu elektřiny z fosilních paliv vytvořením kombinace čistých energetických technologií, jež zahrnují podstatný příspěvek z jaderné energie, a měla by být přijata celosvětově, a to i v Jižní Koreji. Využívání jaderné energie pomůže zajistit nejrychlejší a nákladově nejefektivnější přechod na čistou, bezpečnou a spolehlivou energetickou budoucnost,“ dodala.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..