Pondělí, 26 října
Shadow

Formální dokončení výstavby prvního bloku JE Barakah

Jihokorejský prezident Mun Če-in a šejk Mohammed bin Zayed Al Nahyan, korunní princ Abú Zabí, se dne 26. března zúčastnili slavnostní ceremonie při příležitosti dokončení výstavby prvního jaderného reaktoru ve Spojených arabských emirátech (SAE).

Ceremonie k dokončení bloku (zdroj: WNN)

Počáteční výstavba tlakovodního reaktoru s jihokorejským designem APR-1400, který byl vyroben pro společnost Emirates Nuclear Energy Corporation (Enec) konsorciem vedeným podnikem Korea Electric Power Corporation (KEPCO), byla dokončena v loňském roce. Slavnostní ceremonie, jež se konala 26. března v areálu elektrárny, označila oficiální dokončení fáze výstavby. Pozornost u prvního bloku JE Barakah se nyní přesune na dokončení příprav na provoz potřebných pro získání provozní licence od jaderného regulátoru Spojených arabských emirátů – federálního úřadu Federal Authority for Nuclear Regulation (FANR).

Podle oficiální zpravodajské agentury WAM působící v SAE oba představitelé vyzdvihli důležitost tohoto milníku. „Jedná se o historický okamžik rozvoje našeho národa, když oslavujeme dokončení výstavby prvního bloku jaderné elektrárny Barakah,“prohlásil korunní princ bin Zayed. „Program Peaceful Nuclear Energy Programme Spojených arabských emirátů sehraje strategickou roli v růstu našeho národa prostřednictvím zvýšení naší energetické bezpečnosti, diverzifikace našeho hospodářství a vytváření pracovních příležitostí pro naše občany, což pomůže zabezpečit budoucnost pro další generace.“

Khaldoon Al Mubarak, předseda společnosti Enec, sdělil, že dokončení výstavby v lokalitě Barakah znamenalo, že se tímto SAE připojily k „elitní skupině zemí“, které si vybudovaly takovéto zařízení. „Tento milník je důkazem o vizi a odhodlání vůdců Spojených arabských emirátů a síle partnerství společnosti Enec s hlavním dodavatelem a partnerem ve společném podniku – podnikem KEPCO. Nyní se soustředíme na přechod k bezpečnému zahájení provozu na tomto bloku,“ doplnil.

JE Barakah představuje první export pro korejský reaktorový design APR-1400 – tlakovodní reaktor generace III s instalovaným výkonem 1 400 MWe a provozní životností 60 let. První reaktor APR-1400, ve třetím bloku korejské jaderné elektrárny Shin Kori, vstoupil do komerčního provozu v roce 2016. Návrh jaderné elektrárny Barakah byl upraven tak, aby odpovídal jedinečným klimatickým podmínkám Spojených arabských emirátů a požadavkům regulačního úřadu FANR.

V lokalitě této JE – nacházející se v regionu Al Dhafra ve státě Abú Zabí, 53 kilometrů jihozápadně od města Ruwais – probíhá výstavba celkem čtyř tlakovodních reaktorů APR-1400. První fáze předprovozních testů – včetně studených hydrostatických zkoušek, testů strukturální integrity, integrovaného testování úniku a předprovozního horkého funkčního testování – již byla v prvním bloku JE Barakah dokončena. Další fáze předprovozních testů vyžaduje, aby bylo do reaktoru založeno palivo, přičemž může začít až poté, co provozovatel elektrárny – společnost Nawah Energy Company – obdrží provozní licenci.

Druhý blok JE Barakah je nyní dokončen z 92 %, třetí blok z více než 81 % a čtvrtý blok z více než 67 %. Všechny čtyři bloky mají být podle plánu dokončeny do roku 2020. Podle společnosti Enec byla ke konci měsíce února výstavba celého projektu dokončena z 87 %. Jakmile budou tyto čtyři bloky jaderné elektrárny Barakah v provozu, budou pokrývat až čtvrtinu spotřeby elektrické energie v SAE.

Mezinárodní pohled

Před zahájením slavnostní ceremonie prezident Mun poznamenal, že úspěch JE Barakah by mohl být považován za společný úspěch Jižní Koreje a Spojených arabských emirátů. Ve svém projevu na summitu před ceremonií v JE Barakah prohlásil, že SAE se dohodly na spolupráci s Koreou v úsilí o získání zakázek na projekty výstavby jaderných elektráren v Saúdské Arábii. Nicméně, nová domácí energetická politika Jižní Koreje má za cíl zastavit výstavbu nových jaderných reaktorů a již neprodlužovat provoz stávajících bloků nad rámec jejich původní projektované životnosti.

Agneta Risingová, generální ředitelka organizace World Nuclear Association, uvedla, že ceremoniál konající se dne 26. března byl důležitým krokem k uvedení prvního reaktoru v JE Barakah do provozu. „Spojené arabské emiráty budou brzy těžit ze spolehlivých dodávek čisté elektřiny, kterou bude JE Barakah produkovat,“ řekla. „Politika SAE snižuje výrobu elektřiny z fosilních paliv vytvořením kombinace čistých energetických technologií, jež zahrnují podstatný příspěvek z jaderné energie, a měla by být přijata celosvětově, a to i v Jižní Koreji. Využívání jaderné energie pomůže zajistit nejrychlejší a nákladově nejefektivnější přechod na čistou, bezpečnou a spolehlivou energetickou budoucnost,“ dodala.

Zdroj: World Nuclear News

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..