Tuzemská energetika je čtvrtým největším čistým vývozcem elektrické energie v EU. O toto postavení však může v nadcházejících letech rychle přijít.

jaderná energie - E15: Česku hrozí závislost na dovozu elektřiny - V Česku (S13 2714 1024) 1
JE Dukovany. (Zdroj: ČEZ)

S uzavíráním uhelných elektráren, které se už nevyplatí modernizovat, bude klesat exportní kapacita tuzemské energetiky. Dosavadní čistý vývoz postupně klesne k nule. Varuje tak studie, kterou zadala Hospodářská komora. Za jistých okolností by se Česko dokonce mohlo stát závislé na dovozu elektřiny. Zatímco jedna část energetiků tvrdí, že je tomu třeba za každou cenu zabránit, druhá na závislosti nevidí nic špatného.

Z trhu do roku 2025 zmizí necelé čtyři tisíce megawattů uhelných elektráren. To by soběstačnost Česka ohrozit nemělo. Spotřeba má v příštích sedmi letech vzrůst o zhruba tři procenta a výrazně by se nemělo měnit ani maximální okamžité zatížení soustavy. Podle analýzy provozovatele přenosové sítě ČEPS by elektrárny nedokázaly pokrýt spotřebu jen třicet hodin v roce. S tím by se měl bez potíží vyrovnat dovoz. Zvrátit pohled na situaci však může jedna neznámá. „Nemáme jistotu, že po roce 2025 budeme moci provozovat jadernou elektrárnu Dukovany,“ upozorňuje prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.

Obdobně varovala šéfka Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová. Dukovany by mohly vyrábět ještě třicet let, ale v Evropě sílí trend uzavírat bloky po čtyřiceti letech provozu. To u Dukovan nastane v letech 2025 až 2027. Pokud by ze soustavy vypadly, Česko by se bez dovozu elektřiny neobešlo. „Dovoz není bezpečnou alternativou. Měli bychom ale být schopni využívat příležitosti pro dovoz levné elektřiny z německých obnovitelných zdrojů,“ uvádí Dlouhý.

Podobně smýšlí finanční ředitel ČEZ Martin Novák: „Propojení trhů v regionu je správné. Izolovat se nad rámec technické nutnosti není cesta správným směrem.“ Generální sekretář energetické burzy PXE David Kučera ovšem namítá, že přebytek výkonu v elektrárnách nezajistí bezpečnost dodávek: „Elektřina na volném trhu stejně odteče tam, kde jí bude nedostatek a kde za ni budou ochotni zaplatit. Ani nová jaderná elektrárna by pak nepomohla.“

Kučera nepřipouští, že by se kterýkoli členský stát v případě nouze odřízl od evropské sítě a potřebnou elektřinu si nechal. To by se podle něho rovnalo vystoupení z Evropské unie. Založit energetiku na částečném dovozu ovšem předpokládá, že v okolních zemích vždy bude dostatek výkonu. To ale neplatí podle výpočtů evropské asociace provozovatelů přenosových sítí Entso-E. V roce 2025 bude v regionu, chybět pět tisíc megawattů čili pět bloků elektrárny Temelín. Německo i Polsko už proto vytvořily speciální trh se záložními kapacitami. Elektrárenským společnostem budou platit za to, že udrží při životě elektrárny, které nebudou běžně vyrábět, ale v nouzi je bude možné rychle spustit. Pak by však okolní země neměly dost výkonu, aby ještě zásobovaly Česko.

Zdroj: E15 21. 3. 2018, str. 6, autor: Jan Stuchlík

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..