Jaderným elektrárnám Dukovany a Temelín umožňuje chladné zimní počasí vyrábět elektřinu s vyšší účinností, než je tomu během léta. Dukovanské elektrárně stačí v nynějších mrazech k vychlazení vody potřebné pro výrobu proudu čtyři z jejích celkových osmi chladicích věží. Dodávky elektrického proudu z Dukovan za poslední týden byly v porovnání s průměrným týdnem v červenci vyšší o 17.200 megawatthodin (MWh). ČTK to 28. února řekl mluvčí dukovanské elektrárny Jiří Bezděk.

jaderná energie - Dukovany a Temelín mají díky mrazu vyšší produkci než v létě - V Česku (DSCN1104 1024) 1
Zimní pohled na JE Dukovany. (Zdroj: ČEZ)

„Rozdíl odpovídá roční spotřebě více než pěti tisíc českých domácností,“ uvedl Bezděk. Díky lepšímu vychlazení vody z chladicích věží dosahují energetici vyšší výroby elektřiny na parních turbínách, a to při stejných výkonech reaktorů. Doplnil, že celkem vyrobila dukovanská elektrárna v posledních sedmi dnech 337.799 MWh elektřiny. Dukovany mají čtyři jaderné bloky.

Nynějších mrazů využili pracovníci Dukovan pro údržbu stanice zdroje chladu, která slouží k chlazení dalších zařízení v elektrárně, včetně systému klimatizace. Zároveň ale zvýšili intenzitu kontrolních pochůzek po objektech a zařízeních, aby tam kvůli velmi nízkým venkovním teplotám nevznikly škody.

Elektrárna Temelín teď vyrobila během pěti mrazivých dní v druhém bloku 130.934 MWh elektřiny, což je skoro o 2000 MWh více, než vyrobil první blok za pět dní začátkem loňského července. Díky vyšší spotřebě výrobní přebytky nevznikají. V zimě je v ČR o třetinu vyšší spotřeba než v létě, řekl už v úterý ČTK manažer mediálního útvaru ČEZ Ladislav Kříž. V porovnávaných obdobích byl v Temelíně vždy jeden blok elektrárny v odstávce.

Elektrárna Temelín loni vyrobila 16,48 terawatthodin (TWh) elektřiny, Dukovany za minulý rok dodaly do sítě 11,9 terawatthodiny (TWh) elektřiny.

Česká elektrizační síť dnes dopoledne kvůli mrazům překonala rekordní zatížení, řekla 28. února ČTK mluvčí provozovatele přenosové soustavy ČEPS Hana Klímová. Průměrná hodinová hodnota zatížení soustavy podle ní mezi 09:00 až 10:00 činila 11.968 megawattů (MW), čímž byl překonán úterní rekord 11.946 MW. Okamžité hodnoty pak podle Klímové překračovaly v některých časových intervalech dnešního dopoledne hodnotu 12.000 MW. Šlo tak o nejvyšší okamžitou spotřebu elektřiny od roku 1990, od kdy jsou srovnatelné údaje k dispozici.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..