Zástupci čínské jaderné korporace CNNC promluvili na akci, věnované analýze roku 2017. Hlavními tématy byly nový posun při harmonogramu výstavby 1. bloku jaderné elektrárny San-men s americkým reaktorem AP1000 a čínské jaderné plány na moři.

jaderná energie - CNNC: změny v harmonogramu Sanmen-1 a čínské jádro na moři - Nové bloky ve světě (artists impression 1024) 1
Vizualizace plovoucí jaderné elektrárny od společnosti CGN. (Zdroj: CGN)

Posun v harmonogramu vysvětlují tím, že vláda země je velmi opatrná s vydáním povolení k zavezení paliva do aktivní zóny Sanmen-1.

Celý blok navíc před uvedením do provozu čeká několik rozšířených zkoušek a testů. Zástupci čínské korporace neuvedli žádná konkrétní data kromě jednoho: energetické spuštění bloku proběhne podle současných plánů buď koncem letošního nebo začátkem příštího roku.

Jádro na moři

V roce 2018 hodlá vedení korporace investovat více prostředků a energie do námořních projektů, souvisejících s rozvojovými plány ČLR. Zástupci korporace jmenovali dva hlavní směry, které v nejbližší době považuje za nejdůležitější. Prvním z nich je stavba jaderného ledoborce pro arktické mise. V této souvislosti stojí za zmínku, že koncem ledna roku 2018 Státní rada ČLR uveřejnila Bílou knihu arktické politiky, ve které si jako jeden z hlavních úkolů vytyčuje vytvoření Polární hedvábné stezky, která je součástí obchodně-dopravní iniciativy Jedno pásmo, jedna cesta.

Druhý směr je tradičnější: stavba malých reaktorů v pobřežních a ostrovních oblastech pro výrobu elektrické energie, tepla a odsolování mořské vody. Jedním ze současných malých projektů korporace je reaktor ACP-100. Stavba pilotní jednotky s tímto reaktorem je naplánována na ostrově Chaj-nan (pinyin: Hainan) nedaleko fungující jaderné elektrárny Čchang-ťiang (pinyin: Changjiang).

Začátkem února 2018 v Pekingu proběhla schůze ohledně projektu ACP-100 s odbornými posudky jeho bezpečnosti. Výsledkem bylo, že reaktor vcelku vyhovuje všem standardům a požadavkům, bylo však vzneseno několik námitek proti stávajícímu projektu a návrhů ke zlepšení.

Zdroj: Atominfo.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..