Čína do 20 let zprovozní více jak trojnásobek své stávající kapacity jaderných elektráren. Předčí tak Spojené státy a stane se největším výrobcem elektřiny pomocí jaderné energie na světě, informovala mezinárodní energetická agentura International Energy Agency (IEA).

jaderná energie - Čínské prvenství v jádře do 20 let? - Nové bloky ve světě (fangchenggang CGN 1024) 1
Betonování strojovny 3. bloku Fang-čcheng-kang v listopadu 2017. Jde o demonstrační blok typu HPR-1000 společnosti CGN. (Zdroj: CGN)

Výkonný ředitel IEA, Fatih Birol, vyjádřil na konferenci International Petroleum Week 21. února v Londýně obavy. Podle něj neinvestují Spojené státy a Evropa do jaderné energetiky dostatečný objem financí, zatímco Čína se rozhodla stavět jaderné elektrárny ve velkém.

„Čína si jde silně za svým cílem. Nyní je na světě ve výstavbě přibližně 60 jaderných bloků a asi jedna třetina jich je v Číně. Jaderná energetika v Číně je nyní na vzestupu, výsledkem čehož Čína již brzy předběhne Spojené státy dosavadního lídra ve výrobě elektřiny z jádra,“ dodal.

Pan Birol poznamenal, že Spojené státy byly celosvětovým vůdcem v jaderné energetice od 60. let minulého století, avšak jsou zde dva nové trendy, které ohrožují jejich prvenství. Jsou to velmi malý zájem o jadernou energetiku a neprodlužování životnosti stávajících bloků. Stejnými problémy trpí také Evropa, kde je největší zastoupení jaderné energetiky ve Francii. Tam je nyní v komerčním provozu a ve výstavbě celkem 58 jaderných reaktorů a v uplynulých letech byl zaznamenán velký pokles výroby elektřiny z jaderných elektráren.

„Pokud bude úbytek jaderných reaktorů pokračovat stejným tempem, klesne podíl jaderné energetiky ve Spojených státech ze současných 20 % na 7 %,“ uvedl Birol.

Také dodal, že podle něj bude Čína na prvním místě již v roce 2030.

Spojené státy nyní disponují 99 komerčně provozovanými jadernými reaktory a pouze dvěma reaktory ve výstavbě. V Číně je nyní provozovaných 39 reaktorů, ale dalších 18 ve výstavbě.

V nedávné zprávě IEA sdělila, že se jaderná kapacita v Číně může zvýšit z dosavadních 34 GW na 111 GW již v roce 2030 a 145 GW v 2040. Zvyšování zastoupení jaderné energetiky v Číně sleduje globální trend a jejich „energetická revoluce“ snižuje cenu za energii vyrobenou bezemisními zdroji energie.

IEA očekává, že zastoupení jaderné energie se v Číně do roku 2040 na 4 % oproti 2 % v roce 2016.

Ve zprávě se uvádí velký důraz Číny na bezemisní výrobu elektrické energie a to z důvodu špatné kvality ovzduší. Tyto snahy ji postupně dostávají na pozici světového lídra v jaderných, solárních a větrných technologiích výroby elektřiny, také v technologiích elektromobilů. Jedna čtvrtina růstu spotřeby elektrické energie bude zajištěna elektrárnami na zemní plyn.   

Zdroj: Nucnet.org

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..