Čína bude letos „stabilně podporovat“ rozvoj jaderné energetiky, a to podle plánu, který dne 7. března vydala Národní energetická správa Čínské lidové republiky (National Energy Administration – NEA). Tento plán vyzývá k tomu, aby bylo v roce 2018 uvedeno do provozu pět nových jaderných reaktorů a aby se zahájila výstava dalších šesti až osmi nových jaderných bloků.

jaderná energie - Čína začne v roce 2018 stavět až osm nových reaktorů - Nové bloky ve světě (CjbkkSvUoAAxKiG) 1
JE Tchaj-šan (zdroj: WNN)

V dokumentu Energy Work Guidance Opinion for 2018 úřad NEA uvedl, že instalovaná jaderná výrobní kapacita v Číně bude v letošním roce posílena celkově o 6 GWe – se spuštěním prvního bloku jaderné elektrárny San-men (pinyin: Sanmen) a prvního bloku JE Chaj-jang (pinyin: Haiyang), oba s designem AP1000. Dále budou v letošním roce do provozu uvedeny: první blok JE Tchaj-šan (pinyin: Taishan) s reaktorem EPR, třetí blok jaderné elektrárny Tchien-wan (pinyin: Tianwan) s designem VVER-1000 a pátý blok JE Jang-ťiang (pinyin: Yangjiang) s technologií ACPR1000.

Oba bloky s designem AP1000 jsou ve výstavbě v JE San-men a v JE Chaj-jang v čínské provincii Šan-tung  (pinyin: Shandong). Očekává se, že první blok JE San-men bude prvním reaktorem AP1000 od firmy Westinghouse, který bude uveden do provozu. Horké testování obou prvních bloků bylo dokončeno v červnu, respektive v červenci loňského roku. První blok JE Tchaj-šan s reaktorem EPR dokončil horké funkční testy v rámci svého uvádění do provozu a stane se prvním reaktorem tohoto typu, jenž vstoupí do provozu. Třetí blok JE Tchien-wan byl dne 30. prosince připojen k rozvodné síti a nyní je ve zkušebním provozu – před zahájením komerčního provozu. Pátý blok JE Jang-ťiang má být podle plánů také spuštěn v letošním roce.

Čína také „aktivně podpoří výstavbu schválených projektů s plány na zahájení tohoto stavebního procesu u šesti až osmi bloků v průběhu roku“, prohlásil úřad NEA. Neuvedl však ani jméno, ani typ reaktorů, které budou obsahovat. Ve svém plánu pro rok 2017 úřad uvedl, že přípravné práce byly v loňském roce uskutečněny na osmi blocích. Jednalo se o: třetí a čtvrtý blok JE San-men, pátý a šestý blok JE Ning-te (pinyin: Ningde) a po dvou blocích v nových jaderných lokalitách – Čang-čou (pinyin: Zhangzhou) v provincii Fu-ťien (pinyin: Fujian) a Chuej-čou (pinyin: Huizhou) v provincii Kuang-tung (pinyin: Guangdong).

Plán dále vyzývá, aby byly provedeny práce ohledně výběru lokalit pro další projekty pobřežních jaderných elektráren.

Tento plán také požaduje, aby Čína „pokračovala v provádění velkých projektů v oblasti jaderné vědy a technologií, vybudovala systém sdílení experimentálních platforem pro technologie a vybavení v oblasti jaderné energie, urychlila zřízení hlavních projektů pro malé modulární reaktory a aktivně podporovala komplexní využívání jaderné energie“.

Podle nejnovějšího pětiletého plánu – zveřejněného v březnu roku 2016 – by Čína měla mít v roce 2020 zhruba 58 GWe jaderné výrobní kapacity, přičemž současná kapacita dosahuje téměř 35 GWe. Kromě toho bude do roku 2020 ve výstavbě dalších 30 GWe jaderných kapacit.

Zdroj: World Nuclear News

 

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..