Čínská společnost China National Nuclear Corp. (CNNC) vyjádřila zájem o investici do projektu bulharské jaderné elektrárny Belene. Uvedla to 16. března ministryně pro energetiku Temenužka Petkovová. Bulharsko má do konce června představit plány, zda bude pokračovat v obnovení projektu elektrárny, jehož náklady se odhadují na nejméně deset miliard eur (254,2 miliardy Kč), nebo zda ho zruší.

jaderná energie - Čína má zájem o bulharskou jadernou elektrárnu Belene - Nové bloky ve světě (belene zaklad 1) 1
Stávající stav na staveništi JE Belene. (Zdroj: Rosatom)

Sofie zrušila projekt Belene v roce 2012, protože se jí nepodařilo najít zahraničního investora. Země byla také pod tlakem z Bruselu a Washingtonu, aby omezila svou energetickou závislost na Rusku, které mělo dva jaderné reaktory s celkovou kapacitou 2000 megawattů postavit. Bulharsko však obnovilo hledání investorů poté, co arbitrážní soud v roce 2016 rozhodl, že Bulharsko musí Rusku kvůli zrušení projektu vyplatit odškodné více než 600 milionů eur.

„Čínská státní jaderná společnost CNNC poslala dopis, ve kterém vyjádřila svůj zájem o jaderný projekt Belene,“ řekla Petkovová v parlamentu. Dopis obdržela minulý měsíc státní energetická firma NEK.

Kritici projektu, který byl poprvé zahájen v roce 1981, tvrdí, že výhody nejsou takové, aby ospravedlnily náklady, a projekt byl desetiletí zdrojem korupčních praktik.

Minulý měsíc bulharský premiér Bojko Borisov navrhl, aby Belene byla postavena jako panbalkánský projekt na zvýšení energetické bezpečnosti a vyzval sousedy v regionu, aby tuto možnost zvážili, napsala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..