Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) zahájila na Blízkém východě první regionální vzdělávací kurz o tlakovodních reaktorech. Ve spolupráci s univerzitou ve městě Šardžá (University of Sharjah) ve Spojených arabských emirátech se kurz konal mezi 19. až 23. únorem a zúčastnilo se ho více než 20 účastníků z osmi členských států agentury MAAE na vysoké škole College of Engineering spadající pod zmíněnou univerzitu.

jaderná energie - Agentura MAAE přináší školení o tlakovodních reaktorech na Blízký východ - Ve světě (Simulator training course 460 IAEA) 1
Fotografie ze vzdělávacího kurzu (zdroj: WNN)

Agentura sídlící ve Vídni dne 5. března uvedla, že rozvoj a řízení národních programů v oblasti jaderné energie vyžaduje systematické a souvislé školení kvalifikovaných jaderných odborníků. To vyvolává potřebu rozvoje a modernizace stávajícího vzdělávání v oblasti jaderné energie a tréninkových odborných programů, dodala agentura MAAE.

V rámci podpory rozvoje lidských zdrojů v členských státech využívá agentura MAAE počítačové simulátory, aby aktivně školily odborníky v oblasti jaderných technologií. Tyto simulátory mohou napodobovat skutečné provozní podmínky jaderných elektráren a zahrnují informace o tom, „co dělat“ během kolísání výkonu, spouštění a zastavování chladnících čerpadel, uvádění turbogenerátoru do provozu i mimo provoz a jak ovládat pohyb řídících tyčí.

Wallid Metwally, proděkan a docent na vysoké škole College of Engineering, prohlásil: „Vzhledem k bohatým zkušenostem a různým nástrojům, kterými disponuje agentura MAAE, je naše angažovanost v agentuře pro úspěch těchto kurzů zlomová. Tréninkový kurz úspěšně vzdělával účastníky – pro zajištění toho, že se sami stanou budoucími lektory.“

Tato školení rovněž učí účastníky, jaká technická opatření jsou nezbytná provést při zajišťování bezpečnosti reaktoru při nehodách. Podle prohlášení agentury MAAE simulace za dozoru odborníků z MAAE zajišťují, že studenti všemu plně porozumí a mohou efektivně aplikovat teoretický obsah.

Tatjana Jeremovic, technická ředitelka oddělení pro vývoj jaderných technologií v agentuře MAAE, sdělila: „Tyto kurzy jsou velmi vhodné pro provozovatele, techniky zabývající se údržbou, dodavatele, regulátory, studenty a inženýry. Kromě pěti dalších regionálních tréninkových kurzů uskutečněných v loňském roce, tento kurz, jež proběhl na univerzitě ve městě Šardžá, přináší náš celkový počet vyškolených účastníků na 125 – z více než 20 členských států.“

Zahájení tohoto prvního regionálního vzdělávacího kurzu na univerzitě v Šardžá by mělo pomoci výzkumným a vývojovým institucím, univerzitám, provozovatelům a regulačním orgánům v nových členských zemích – včetně těch, které zvažují přidání jaderné energie do svého energetického mixu, uvedla agentura MAAE.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..