Litevská společnost Ignalina Nuclear Power Plant (INPP) oznámila odstranění posledního použitého palivového článku z reaktoru druhého bloku. Část použitého paliva byla z reaktoru vyjmuta po ukončení provozu na tomto bloku v roce 2009, ale zbytek zde byl ponechán až do uvedení skladovacího zařízení  Interim Spent Fuel Storage Facility (ISFSF) do provozu.

jaderná energie - Z druhého bloku JE Ignalina bylo odstraněno použité palivo - Ve světě (Ignalina used fuel transfer machine 460 Ignalina NPP) 1
Odstraňování použitého paliva v JE Ignalina (zdroj: WNN)

Společnost INPP znovu zahájila proces odstraňování použitého paliva z druhého bloku v červnu loňského roku – poté, co obdržela licenci pro průmyslový provoz zařízení ISFSF, známého jako Projekt B1.

Tento státní podnik uvedl, že z reaktoru bylo vyjmuto „ve velmi krátkém čase“ všech 1 134 palivových článků. Stalo se tak 15 měsíců před původně plánovaným termínem.

Nyní se společnost zaměřuje na urychlení přemístění použitého paliva do zařízení ISFSF – s kompletním dodržováním mezinárodních bezpečnostních standardů – a na zajištění nejúčinnějších státních cílů pro vyřazení tohoto bloku z provozu.

Projekt B1 je finančně podporován fondem Ignalina International Decommissioning Support Fund (IIDSF), který spravuje Evropská banka pro obnovu a rozvoj. Evropská unie je zdaleka největším přispěvatelem do fondu IIDSF, jelikož poskytuje 96 % příspěvků. Mezi další přispěvatele patří Rakousko, Belgie, Dánsko, Finsko, Francie, Německo, Lucembursko, Nizozemsko, Norsko, Polsko, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko a Spojené království.

Litevský regulační úřad State Nuclear Power Safety Inspectorate (Vatesi) v květnu loňského roku uvedl, že vydal povolení k zahájení komerčního provozu v zařízení ISFSF. Oznámení následovalo po úspěšném dokončení horkých testů, které provedla společnost INPP s deseti kontejnery s novým designem.

Zařízení se nachází v lokalitě elektrárny ve městě Visaginas. Použité palivo bude uchováváno ve speciálně navržených kontejnerech Constor RBMK1500/M2, které při plném naplnění váží 118 tun. Očekává se, že ve skladišti bude uloženo během 50 let přibližně 190 kontejnerů se 17 000 použitými palivovými soubory.

Litva souhlasila s trvalým odstavením prvního a druhého bloku jaderné elektrárny Ignalina – jako s podmínkou svého vstupu do Evropské unie. První blok byl odstaven v prosinci roku 2004, druhý blok elektrárny ho následoval v prosinci roku 2009.

 Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..