Výstavba Ostrověcké jaderné elektrárny v Bělorusku, kterou realizuje Rosatom, probíhá v souladu s harmonogramem, uvádí podle RIA Novosti materiály k zahraniční cestě ruského premiéra Dmitrije Medveděva do kazašského Almaty. První blok má být uveden do provozu v roce 2019.

jaderná energie - Výstavba Ostrověcké JE běží podle harmonogramu - Nové bloky ve světě (de419eebc85959410ee19fa8f0a00919 XL 740) 1
Výstavba Ostrověcké JE s dvěma bloky typu VVER-1200. (Zdroj: Belaes.by)

Kazachstán plánuje v roce 2018 přijmout rozhodnutí o výstavbě své první jaderné elektrárny. O tento projekt se chce ucházet i ruský Rosatom.

„Nejvýznamnějším dvoustranným investičním projektem je výstavba běloruské jaderné elektrárny o celkovém instalovaném výkonu 2400 MW, která používá technologii s pofukušimskou úrovní bezpečnosti… Uvedení prvního bloku do provozu je plánováno na prosinec 2019, druhého na rok 2020… Práce probíhají v souladu s harmonogramem,“ uvádí se v materiálech.

Materiály dále uvádí, že ruská strana pro tento projekt poskytla mezivládní úvěr pokrývající 90 % celkových nákladů (10 miliard dolarů) a že na Bělorusko připadá profinancování zálohových plateb v rámci výstavby elektrárny, na které dodatečně na základě žádosti běloruské strany poskytla úvěr ruská státní rozvojová banka Vněšekonombank.

„Se započítáním tohoto úvěru Rusko prakticky financuje celou hodnotu projektu výstavby běloruské jaderné elektrárny,“ uvádí materiály.

Medveděv letí do Almaty, hlavního města Kazachstánu, 2. února a účastní se zde zasedání Eurasijské mezivládní rady a fóra Digitální agenda v době globalizace. Během zasedání se budou řešit otázky související s pravidly konkurence na přeshraničním trhu a spolupráce v zemědělství. Dále se budou probírat makroekonomická situace v jednotlivých členských zemích Eurasijského ekonomického svazu a stav vzájemného obchodu.

Zdroj: RIA Novosti

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..