Druhý blok jaderné elektrárny San-men (pinyin: Sanmen) nacházející se v čínské provincii Če-ťiang (pinyin: Zhejiang) úspěšně dokončila předprovozní testování, oznámila dne 31. ledna 2018 společnost State Nuclear Power Technology Corporation. Očekává se, že první blok jaderné elektrárny San-men bude prvním reaktorem AP1000 firmy Westinghouse, který vstoupí do provozu – a to později v tomto roce, druhý blok téže elektrárny by ho měl následovat ještě v letošním roce.

jaderná energie - Ve druhém bloku JE San-men byly dokončeny horké testy - Nové bloky ve světě (Sanmen 2 hot tests completed 460 SNPTC) 1
Testování bloku (zdroj: WNN)

Horké testy – které probíhaly po dobu 77 dní – mají za cíl simulovat teploty a tlaky, kterým budou systémy reaktoru vystavovány během normálního provozu. Tato důležitá fáze zajišťuje, že chladicí okruhy a jaderné bezpečnostní systémy fungují správně, a to před tím, než dojde k zakládání paliva.

Studené hydrostatické testování druhého bloku JE San-men bylo dokončeno dne 2. září minulého roku. Tyto testy zahrnovaly naplnění primárního reaktorového okruhu vodou, která se následně nechala pomocí hlavních cirkulačních čerpadel cirkulovat okruhem pod vysokým tlakem – s cílem ověřit, že všechny svary, spoje, trubky a další komponenty chladicího systému reaktoru i souvisejících vysokotlakých systémů splňují regulační standardy. Hlavní cirkulační čerpadla budou pomáhat udržovat vnitřní teplotu reaktoru během provozu na bezpečné úrovni.

Dva bloky s technologií AP1000 jsou ve výstavbě jak v jaderné elektrárně San-men, tak i v jaderné elektrárně Chaj-jang (pinyin: Haiyang) v čínské provincii Šan-tung  (pinyin: Shandong). Očekává se, že první blok JE San-men bude prvním reaktorem AP1000 firmy Westinghouse, který vstoupí do provozu, a to později v tomto roce. Horké testování prvního bloku JE San-men bylo dokončeno dne 30. června. První blok JE Chaj-jang a druhý blok JE San-men by podle plánů měly být uvedeny do provozu také do konce letošního roku 2018, druhý blok jaderné elektrárny Chaj-jang by měl být spuštěn v roce 2019.

Další čtyři reaktory AP1000 se také staví ve Spojených státech amerických – dva v JE Vogtle a dva v JE Summer. Stavba dvou bloků v lokalitě jaderné elektrárny Summer však byla v minulém měsíci pozastavena.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..