Stavba pobřežní infrastruktury s molem pro kotvení plovoucí jaderné elektrárny Akademik Lomonosov postupuje. Pracovníci dokončují molo a začínají výstavbu pomocných budov. Kvůli realizaci prací musela v arktické oblasti vzniknout nová betonárna s objemem produkce 45 kubíků za hodinu.

jaderná energie - V Peveku dokončují kotviště pro plovoucí jadernou elektrárnu - Nové bloky ve světě (uploaded foto fb 001028 1024) 1
Materiál připravený na staveništi v říjnu 2016. (Zdroj: Rosatom)

V současnosti je v Peveku hotová zhruba polovina mola (320 metrů). Na stavbě pracuje podle Informační agentury Čukotka asi 70 lidí. Počet dělníků ale v blízké době poroste, protože bude zahájena stavba dalších budov na břehu. Podle Rosenergoatomu (součást Rosatomu), který bude plovoucí jadernou elektrárnu provozovat, v lokalitě kromě pobřežní infrastruktury a budov vzniknou také vnitřní a vnější sítě nezbytné pro vyvedení tepla a elektřiny ke spotřebitelům. Celková délka infrastruktury dosáhne 1700 metrů.

V této fázi se do výstavby zapojí společnost Lenmontaž. Rozsah prací ilustruje seznam materiálů, které byly na staveniště dovezeny loděmi během sezóny 2017. Nachází se zde vše, co bude potřeba ke stavbě hydrotechnické budovy a základů pobřežní infrastruktury: potrubí, piloty, ocelové profily, písek, štěrk a cement. Dovezený stavební materiál bude stačit na práce až do zahájení plavební sezóny 2018, kdy sem budou moci připlout další lodě.

 

Koncem ledna byla na staveništi dokončena etapa zpevňování stěny výkopů a přístupové hráze. Stavební práce probíhají 24 denně.

Instalovaný výkon plovoucí jaderné elektrárny bude 70 MW a oficiálně se zařízení řadí k elektrárnám malého výkonu, ale to platí jen ve srovnání s pevninskými jadernými elektrárnami. V regionu půjde o nejvýkonnější zdroj energie.

Akademik Lomonosov má nahradit dosluhující Bilibinskou jadernou elektrárnu a bude zabezpečovat elektřinou nejen města Pevek a Bilibino, ale i řadu dalších obcí a průmyslových podniků včetně dolů. V současné době probíhá dlouhodobý program modernizace tohoto energetického systému, který není propojen s jednotnou přenosovou soustavou Ruské federace. Součástí programu je i výstavba nových objektů včetně dvou elektrických linek (Pevek – Bilibino a Bilibino – Kekura – Pesčanka).

Zdroj: Atomic-energy.ru

O autorovi

admin

1 Comment

    Úra RusskeFederaci je 1 na Světě mobilními Jadernými plovoucími Elektrárnami fandím Vám Peveku Bilibinu CUKOTCE Kekure Pescance a dalším co se pripoji k této soustavě .Co bude s Nad Elektrárnou z r 1953 v Bilibinu 50 MW když pojede Lomonosov

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..