Komplex jaderné elektrárny Vogtle je umístěn v Georgii, USA, jedná se o jednu z lokalit, ve kterých probíhá výstavba AP1000. První 2 bloky standardních tlakovodních reaktorů generace II byly dokončeny v letech 1987 a 1989 a mají instalovaný výkon celkem 2400 MW. Nyní jsou ve výstavbě 3. a 4. blok elektrárny, které mají reaktory AP1000. O výstavbě 3. a 4. bloku bylo rozhodnuto v roce 2008. V roce 2009 udělil dozorný orgán stavební povolení pro tyto dva bloky. Původní plány uvedení reaktorů do provozu byly v roce 2016 a 2017, nyní je datum přesunuto na roky 2019 a 2020.    

jaderná energie - Umístění kompenzátoru objemu na 3. blok JE Vogtle - Nové bloky ve světě (plant vogtle may 2016 1200xx4000 2250 0 0) 1
Staveniště JE Vogtle (zdroj: media.bizj.us)

Jaderná elektrárna Vogtle prošla 22. ledna 2018 důležitým milníkem. Do třetího bloku elektrárny byl umístěn kompenzátor objemu. Nejprve byla komponenta dovezena po železnici k elektrárně a poté jeřábem přesunuta nad reaktorový sál a spuštěna na určené místo. Komponenta váží přibližně 102 tun.

Kompenzátor objemu slouží v elektrárně k udržení konstantního tlaku v primárním okruhu. Jelikož je objem vody silně spřažen s její teplotou, je nutné, aby uzavřený primární okruh disponoval zařízením, ve kterém je možné přebytečnou vodu shromažďovat a uchovávat tak primární okruh „měkký“. V případě, že by do primárního okruhu nebyl zařazen kompenzátor objemu, tak by tlak vznikající s vyšší teplotou vody roztrhl potrubí primárního okruhu. 

Kompenzátor objemu se skládá z velké tlakové nádoby, v jejíž spodní části jsou elektroohříváky a v horní části je umístěn sprchovací systém. Pomocí těchto dvou komponent je v primárním okruhu udržován konstantní tlak. V případě poklesu hladiny vody v kompenzátoru jsou spuštěny elektroohříváky, v opačném případě je voda v kompenzátoru objemu sprchována studenější vodou ze sprchovacího systému. Objem kompenzátoru objemu na AP1000 je téměř 60 m3.

Na tomto videu si můžete prohlédnout umisťování kompenzátoru objemu do 3. bloku elektrárny Vogtle.

Zdroj: world-nuclear-news.org
             youtube.com

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..