Firmy Westinghouse a EDF poskytnou inženýrské služby při demontáži prvního bloku jaderné elektrárny Vandellós, a to na základě kontraktu uděleného ze strany španělské společnosti pro vyřazování z provozu a nakládání s odpady – Enresa.

jaderná energie - Udělení kontraktu ohledně inženýrské podpory pro první blok JE Vandellós - Ve světě (Vandellos 1 460 Foro Nuclear) 1
JE Vandellós (zdroj: WNN)

Tento kontrakt – který vyhlásila společnost Enresa v květnu roku 2017 – pokrývá čtyřleté období technické podpory při „latenční fázi“ vyřazování výše uvedeného bloku z provozu. Dále zahrnuje přípravu technické a licenční dokumentace.

První blok JE Vandellós, obsahující Francií dodaný plynem chlazený grafitem moderovaný reaktor s instalovaným výkonem 480 MWe, byl provozován v letech 1972 až 1989.

Yves Brachet, viceprezident pro globální vyřazování z provozu, dekontaminaci, sanaci a nakládání s odpadem ve firmě Westinghouse, uvedl: „Tento kontrakt je příležitostí spolupracovat s podnikem EDF, který čelí podobným výzvám ve Francii. Tato zakázka dále poukazuje na naše odborné znalosti a schopnost přicházet s inovativními řešeními při vyřazování z provozu.“

Sylvain Granger, ředitel projektů pro vyřazování z provozu a nakládání s odpady v podniku EDF, prohlásil: „S devíti demontážními projekty probíhajícími ve Francii, z nichž šest se týká plynem chlazených reaktorů, má podnik EDF jedinečné zkušenosti v této oblasti a usiluje o to, aby se stala lídrem na nově vznikajícím demontážním trhu. Jsme hrdí na to, že spolupracujeme s firmou Westinghouse na projektu JE Vandellós a poskytujeme přitom společnosti Enresa osvědčené postupy rozvinuté během našich demontážních projektů.“

Společnost Enresa zahájila demontáž a vyřazování prvního bloku jaderné elektrárny Vandellós z provozu v roce 1994. Druhá fáze demontáže – sestávající z odstranění všech budov, systémů a zařízení mimo tlakovou nádobu reaktoru – byla úspěšně dokončena v roce 2003.

Tlaková nádoba – již bez jaderného paliva – byla utěsněna a zůstane tak ještě po dobu 25 let. Během tohoto období nečinnosti se radioaktivita vnitřních struktur přirozeně sníží. Kolem roku 2028 bude odstraněna jak tlaková nádoba, tak všechny vnitřní struktury. Poté bude lokalita zcela uvolněna z jaderného zákona.

Zdroj: World Nuclear News

 

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..