Turecko má na svém území velké zásoby thoria, a zejména proto se zajímá o pokročilé palivové cykly. Nyní turecké vědecké a technologické zasedání učinilo závěr: Turecko se připravuje vyvinout množivý reaktor malého výkonu využívající thoriový palivový cyklus.

jaderná energie - Turecko plánuje využívat thoriové palivo - Inovativní reaktory (etr calistay 2 1 0 1024) 1
Foto z workshopu o solných reaktorech v ústavu Marmara. (Zdroj: mam.tubitak.gov.tr)

Analýzy výběru vhodného typu reaktoru proběhly v prosinci ve výzkumném ústavu Marmara. Účastníci workshopu se shodli, že množivý reaktor s palivem ve formě roztavených solí má celou řadu možností a je proto vhodný k předběžné studii a modelování.

Přestože je komerční provoz solných reaktorů zatím jen dlouholetým cílem, jedná se o nejvhodnější řešení pro použití thoriového palivového cyklu a řešení energetického problému. Nyní se velmi uplatní minulé výzkumy prováděné zejména v USA.

Cílem Turecka je doplnit mezi své kompetence technologie solných reaktorů a využívat je jako zdroje energie. K tomu bude třeba vyvinout speciální materiály a technologie přepracování paliva. Hlavní motivací Turecka je podílet se společně s ostatními vývojáři z celého světa na vývoji těchto reaktorů, které představují novou generaci jaderných zařízení.

Další informace o tureckém úsilí budou sděleny v říjnu 2018 na konferenci ThEC18 v Bruselu.

Zdroj: Thoriumenergyworld.com

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..