Návrh amerického rozpočtu Donalda Trumpa na rok 2019 nepočítá s fabrikačním závodem na výrobu MOX paliva, ale vyčleňuje přes 30 miliard dolarů pro americké ministerstvo energetiky. Píše to americký deník Aiken Standard.

jaderná energie - Trumpův rozpočet nepočítá s MOX palivem, naopak podporuje modernizaci NNSA - Palivový cyklus (8057139285 10ed7d9281 o 1024) 1
Podnik na výrobu MOX paliva v americké jaderném centru Savannah River Site v roce 2012. (Zdroj: Srs.gov)

„Tento přísun aktiv umožní ministerstvu energetiky efektivně dosáhnout všech cílů a bude respektovat americké daňové poplatníky,“ sdělil americký ministr energetiky Rick Perry.

Návrh rozpočtu, podle ministerstva energetiky, zahrnuje 220 milionů dolarů pro bezpečné a řádné ukončení programu MOX paliva. Přibližně dalších 59 milionů dolarů bylo vyžádáno na nové likvidační metody zřeďování radioaktivních materiálů.

Při jednání 12. února vyjádřil tajemník pro jadernou bezpečnost Stevan Erhart podporu pro metodu zřeďování a ukládání vysoceradioaktivních látek, protože to je prokazatelně levnější a rychlejší možnost.

Trumpův návrh rozpočtu, pojmenovaný An American Budget, uvádí, že ukončení programu MOX paliva státu ušetří 10 až 12 miliard dolarů.

Jedno ze zařízení na výrobu MOX paliva je nyní ve výstavbě v jaderném centru Savannah River Site. Jeho dokončení by umožnilo vyrábět ze zbrojního plutonia MOX palivo pro jaderné elektrárny. Podle reprezentanta Joe Wilsona a senátora Lindsey Graham je závod kompletní ze 70 %.

Závod na výrobu MOX paliva čelí extrémnímu nárůstu nákladů a zpoždění. Běžně používané fráze  jsou „miliardy přes rozpočet“ a „exponenciální zpoždění“. Například ve zprávě ministerstva energetiky o řízení tohoto projektu je odhadované datum dokončení stanoveno na rok 2048.

Trump se již dříve snažil o ukončení programu MOX tím, že mu odřekl financování. Podobně činil i dřívější prezident, Barack Obama. Wilson 12. února sdělil, že nefinancovní programu MOX je nešťastné rozhodnutí, avšak není to nic nového.

Graham tvrdí, že proces rozřeďování plutonia do inertní matrice a jeho ukládání, je zbytečně neefektivní a je třeba vyřídit spoustu povolení. Graham také začátkem února řekl, že vyhrál jednu bitvu za MOX palivo.

Minulé pondělí odpoledne oznámil generální guvernér Henry McMaster, že fabrikační MOX závod je zařízení, které „musí být dokončeno“. Sdělil, že snížení míry financování je „sporný postup“.

„Chci otevřít fabrikační závod na MOX palivo,“ řekl guvernér a dodal: „myslím si, že to je odpověď celou řadu otázek.“

Z celé částky 30 miliard dolarů by mělo přibližně 15 miliard být použito na modernizaci národního jaderného arzenálu a infrastruktury. Peníze by konkrétně dostala národní správa pro jadernou bezpečnost (National Nuclear Security Administration – NNSA), která spravuje americké jaderné zbraně a spadá pod americké ministerstvo energetiky.

Pokud Trupův rozpočet projde beze změny, což je nepravděpodobné, dostala by NNSA většinu prostředků určených pro ministerstvo energetiky. Podle ministerstva energetiky by NNSA získala 15 miliard dolarů a druhá největší část peněz, konkrétně 5,3 miliardy dolarů, by byla přidělena výzkumným ústavům.

Z 15 miliard přidělených NNSA by podle ministerstva energetiky bylo téměř 11 miliard použito na činnosti související se zbraněmi, což je téměř o 2 miliardy více, než v roce 2017. Peníze by byly použity pro modernizaci NNSA a zlepšení národních jaderných schopností, které jsou v souladu s Trumpovým požadavkem na přezkoumání a analýzu stavu jaderných zbraní. Revize jaderného vybavení byla zveřejněna tento měsíc a analyzovala jadernou připravenost státu.

Jedna citace z amerického rozpočtového zákonu zní: „Rozpočet poskytuje velké investice do projektování a stavby zařízení s důrazem na infrastrukturu související se strategickými materiály…, které jsou rozhodující pro arzenál jaderných zbraní.“

Polovina infrastruktury NNSA je více jak 40 let stará. Čtvrtina infrastruktury NNSA je datována k projektu Manhattan.

„Náš vojenský jaderný program byl opomíjen po mnoho let. Nedokázali jsme udržet krok s modernizačními pracemi, které byly potřeba,“ sdělil Perry.

Trumpův kandidát na vedení NNSA, Lisa Gordon-Hagertyová, uvedla, že zvýšení rychlosti práce NNSA je její prioritou. Součástí její politiky je velmi rychlé zahájení výroby jader implozivních jaderných hlavic.

„Potřebujeme mít robustní program k zajištění výroby plutoniových jader, většímu počtu záložních jader,“ sdělila 8. února Gordon-Hagertyová komisi amerického senátu pro vojenské záležitosti. Také dodala, že nepodporuje využívání MOX paliva a je pro ochuzování radioaktivních materiálů.

Jádra pro plutoniové bomby mají velikost grapefruitu a slouží jako spouštěč jaderných zbraní. Od roku 2011 nebyla vyrobena žádná jádra použitelná v jaderných hlavicích. V historii byla jádra vyráběna v laboratořích Los Alamos v Novém Mexiku a předtím také v závodě Rocky Flats poblíž Denveru.

NNSA má přímé zakázky na výrobu 80 plutoniových jader do roku 2030. Také navrhla renovaci laboratoře v Novém Mexiku, či přenést výrobu jader do Savannah River Site. Podle NNSA bude třeba změnit účel budov původně určených pro fabrikaci MOX paliva nebo postavit zcela nový závod pro výrobu plutoniových jader.

Erhart uvedl, že NNSA zvažuje možnost použití budov programu MOX pro jiný účel, ale specificky nezmínil výrobu plutoniových jader.

Proces přípravy rozpočtu ještě zdaleka není u konce. Následně budou americké rozpočtové výbory a senát diskutovat o podobě rozpočtu. Rozpočtové výbory následně oznámí usnesení. Usnesení včetně změn budou prodiskutováno a odhlasováno oběma komorami. Výsledná podoba rozpočtu potom bude podepsána prezidentem.

Zdroj: aikenstandard.com

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..