Americké ministerstvo energetiky podporuje žádosti energetických společností na prodloužení provozu některých jaderných elektráren. Firmy chtějí udržet jaderné elektrárny v provozu po dobu až 80 let od spuštění.

jaderná energie - Trumpův plán počítá s 80letým provozem jaderných elektráren - Ve světě (turkey point 3 740 1) 1
JE Turkey Point je první, která žádá o prodloužení provozu na 80 let. (Zdroj: FPL.com)

Představitel ministerstva energetiky, který si nepřál být jmenován, řekl ohledně rozhodovacího procesu, že úřad  jedná se společnostmi, které žádají dozorný orgán o provozní povolení až do roku 2050 pro jaderné bloky spuštěné v 70. letech.

Již nyní společnosti Exelon Corporation, Dominion Energy a NextEra Energy oznámily svůj záměr žádat dozorný orgán o prodloužení 60 letého provozního povolení o dalších 20 let. Týká se to 8 bloků ve Virginii, Pensylvánii a na Floridě. Podání žádosti o prodloužení provozu přibližně dalších 20 reaktorů se očekává v nejbližší době.

Plány na prodloužení provozu jaderných reaktorů již vzbudily vlnu diskusí a kritiky zejména od odpůrců jaderné energetiky a protijaderných aktivistů, kteří upozorňují na provozem opotřebené součástky jaderných elektráren či na katastrofu v jaderné elektrárně Fukušima.

Jaderná energetika nyní zajišťuje přibližně 20% podíl při výrobě elektřiny ve Spojených státech, ale levnější břidličný plyn, dotované obnovitelné zdroje a stagnující poptávka po elektrickém proudu vedly k tomu, že některé jaderné elektrárny byly minulý rok uzavřeny z ekonomických důvodů mnohem dříve, než bylo původně plánováno.

V červnu prezident Donald Trump začal zkoumat americký jaderný průmysl a jeho znovuoživení. Konečné rozhodnutí o udělení licence k provozu reaktoru má v rukou nezávislý dozorný orgán. Jaderný průmysl si však cení jakékoliv pomoci.

„Mluvíte o prodloužení provozu dokonale bezpečné a spolehlivé elektrárny. Porovnejte bezpečnost a spolehlivost s nově stavěnou elektrárnou,“ sdělil Jerud Hanson z Nuclear Energy Institute. „Úspory za náklady jsou podstatné,“ dodal.

Náklady na dovybavení a úpravy stávající elektrárny mohou být značné a závisí na specifické elektrárně. Většinou se bude jednat o stovky milionů dolarů, ale výstavba nové elektrárny šplhá do miliard dolarů.

Společnost Southern Co., která staví 2 jaderné bloky ve východní Georgii, překročí více než dvojnásobně náklady 25 miliard dolarů. Jedná se o první schválený projekt ve spojených státech za posledních 30 let.

 

Stárnutí a ekonomika

Samozřejmě, že udržování jaderné elektrárny v provozu déle, než je průměrná délka lidského života, někteří kritizují. Tento přístup obhajoval například tajemník pro energetiku prezidenta Baracka Obamy.

„Zdá se to být trochu bláznivé,“ řekl Tyson Slocum, ředitel energetického programu washingtonské organizace Public Citizen. „Jaderné elektrárny nebyly navrženy pro tak dlouhý provoz. Každé další prodlužování provozu jaderných elektráren může přinášet mnohem více chyb a selhání.“

Většina z 99 provozovaných reaktorů ve Spojených státech požádala a později získala licenci opravňující až k 60letému provozu.

Jiní tvrdí, že povolení k 80letému provozování jaderných reaktorů neřeší stávající hospodářský problém.

„To, co vidíte při prodlužování licencí jaderných elektráren, jsou společnosti, které si zachovávají možnosti a know-how. Tyto výhody však bude mít pouze velmi malé procento společností,“ řekl Peter Bradford, bývalý člen NRC (americký dozorný orgán). „Pokud federální vláda nevydá peníze daňových poplatníků na výměny parogenerátorů, či nevydá příkaz, aby výměny zaplatili zákazníci, nestane se tomu tak,“ dodal.

Zdroj: Bloomberg.com

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..