Jaderná elektrárna Temelín vyrobila za posledních pět dní ve druhém bloku 130.934 MWh elektřiny, což je skoro o 2 000 MWh více, než vyrobil první blok za pět dní začátkem loňského července. Rozdíl odpovídá roční spotřebě přibližně 600 českých domácností. Mráz svědčí výrobě elektřiny, rychleji chladne voda v chladicích věžích. ČTK to dnes řekl temelínský mluvčí Marek Sviták. Díky vyšší spotřebě výrobní přebytky nevznikají. V zimě je v ČR o třetinu vyšší spotřeba než v létě, řekl ČTK manažer mediálního útvaru ČEZ Ladislav Kříž.

jaderná energie - Temelín vyrábí díky mrazům víc elektřiny - V Česku (JE Temelín zdroj cez.cz) 1
JE Temelín (zdroj: ČEZ)

V Temelíně se při nízkých zimních teplotách lépe ochlazuje voda v chladicích věžích. „Díky tomu pak turbogenerátor může dosáhnout vyššího výkonu,“ řekl Sviták. Reaktoru se mrazy netýkají, díky ochranné budově jsou tam podmínky stabilní celý rok. Provoz chladicích věží se ale řídí podle venkovních teplot. Jsou dva letní a tři zimní režimy provozu věže.

„V létě je věž nastavena tak, aby co nejvíce chladila, účelem zimního provozu je zabránit námrazám na její technologii. Aktuálně jsme v režimu zimní clony, kdy se voda rozprašuje po obvodu, a brání tak příliš intenzivnímu vstupu studeného vzduchu do chladicí věže,“ řekl Sviták. Ke chlazení se nevyužívá ani střed věže.

Vyšší výroba, než je v létě, žádné přebytky neznamená. „Je to dané hlavně tím, že v našich zeměpisných šířkách je během zimy stále výrazně vyšší spotřeba než v létě, a to v průměru zhruba o třetinu. Jaderné elektrárny jako spolehlivý a provozně levný zdroj pracují v takzvaném základním zatížení, do výroby se nasazují mezi prvními zdroji. Na výkonu Temelína se rozdíly v teplotách mezi letním a zimním obdobím projevují řádově pouze jednotkami procent. A tyto minimální výkonové změny jsou důležité i pro stabilitu přenosové soustavy,“ řekl Kříž.

V době mrazů sledují pracovníci ČEZ v Temelíně auta v areálu elektrárny, potrubní mosty, rozvody chladicí vody nebo zavření oken. Při mrazech jsou tyto kontroly mnohem častější než při obvyklých zimních teplotách. Příprava na zimu se dělá na podzim. „Jde například o kontrolu přímotopů, které udržují plusové teploty v bezobslužných místnostech. Kontroluje se třeba i to, že jsou zavřená všechna okna. Je to velmi podobné tomu, jak se na zimu připravuje rodinný dům,“ řekl mluvčí elektrárny.

Temelín je největším výrobcem elektřiny v ČR, jeho produkce pokryje pětinu domácí spotřeby. Jihočeskou elektrárnu ČEZ spustil v prosinci 2000. Loni vyrobil 16,48 TWh elektřiny, což je nejvyšší roční výroba. Temelínská elektřina by vystačila českým domácnostem na 13 měsíců, jihočeským domácnostem na 13,5 roku.

Nejnižší teplotu v jižních Čechách naměřili dnes ráno meteorologové na šumavském vrcholu Plechý, minus 20,6 stupně. Rekordy nepadly, jsou z roku 1947, kdy byl podle meteoroložky Markéty Augustinové výrazně větší mráz, o pět až osm stupňů Celsia.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..