Čtvrtek, 3 prosince
Shadow

Technické opakování: Počátky atomového věku část 2

Posledně jsme si povídali jak to všechno s jádrem začalo a dnes pár slov jak to pokračovalo První „elektrárenský reaktor“ byl spuštěn v Obninsku (27. 6. 1954) nedaleko Moskvy s výkonem 6 MWe, V Americe byla postavena první komerční jaderná elektrárna s tlakovodním reaktorem 60 MWe Shippingport USA (1958).

Jaderná elektrárna AM-1 v Obninsku. (Zdroj: Rosatom)

Využití atomové energie bylo nabíledni. Všichni byli jadernou energií nadšení. A tak byly i v Československu založeny vysoká škola s jaderným zaměřením (1956), výrobní závody, výzkumné a konstrukční a projekční kanceláře. V Ústavu jaderné fyziky v Praze byl spuštěn první československý výzkumný jaderný reaktor (1957). Vše se soustředilo na výstavbu československé jaderné elektrárny A1. Ta se začala stavět ve slovenských Jaslovských Bohunicích nedaleko Trnavy. Tato elektrárna s reaktorem o výkonu 110 MWe byla také v roce 1972 spuštěna.

Výzkumný reaktor VVR-S, který v Centru výzkumu Řež slouží po modernizaci jako LVR-15. (Zdroj: KJR FJFI ČVUT)

Posléze se ukázalo, že projekt A1 je moc komplikovaný a přešlo se na již v SSSR několikrát vyzkoušený projekt elektrárny s tlakovodním reaktorem VVER-440. Postavily a spustily se 4 bloky VVER-440 v Jaslovských Bohunicích, čtyři bloky v Dukovanech, dva bloky ve Slovenských Mochovcích a nakonec dva bloky VVER-1000 v Temelíně. A dnes mají Dukovany za sebou 32 let bezpečného provozu a mluví se o dalších dvaceti letech a také se mluví o výstavbě nových bloků, které by měly v budoucnu ty současné dukovanské, až doslouží, nahradit.

Velín A1 v Jaslovských Bohunicích. (Zdroj: JAVYS)

 

Ale to je již přítomnost. Takže jsme od objevu možnosti štěpení uranu neutrony (1932) došli za 85 let až k 448 jaderných reaktorů po celé zeměkouli, s celkovým instalovaným výkonem 391 744 MWe. V tom je zahrnuto i šest českých bloků s celkovým výkonem 4000 MWe.

Stavba strojovny v Dukovanech. (Zdroj: ČEZ)

Zdroj: Aleš John, České nukleární novinky 23. 2. 2018

1 Comment

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..