Podporovatelé jádra na Tchaj-wanu se podepisují pod petici za zrušení protijaderné politiky. Jádro výrazně méně škodí životnímu prostředí a má nižší náklady než plynové a uhelné elektrárny, uvádí podle tchaj-wanského deníku Taipei Times jeden z iniciátorů petice.

jaderná energie - Tchaj-wanem koluje petice proti ústupu od jádra - Životní prostředí () 1
Jaderná elektrárna Ťin-šan (pinyin: Jinshan) se dvěma varnými bloky z let 1978 a 1979. (Zdroj: World-nuclear-news.org)

Sběr podpisů pod petici, která požaduje vypsání referenda o zrušení protijaderné politiky, začal v sobotu 10. února. Cílem je z tzv. Energetického zákona odstranit požadavek na odstavení všech tamních jaderných elektráren do roku 2025. „V petici stojí otázka: Souhlasíte se zrušením článku 95-1 zákona, který stanovuje, že všechny jaderné elektrárny ukončí provoz před rokem 2025?“ napsal podle Taipei Times na Facebook Lee Min, profesor jaderné univerzity Čching-chua (Tsinghua Univerzity) a člen Nukleární společnosti Chung-Hwa. Dále petice říká, že by na Tchaj-wanu měla jaderná energetika i nadále sloužit jako podpora rodící se zelené energetiky.

„Plán vlády vyrábět v roce 2025 polovinu elektřiny spalováním zemního plynu, 30 % spalováním uhlí a zbývajících 20 % pomocí obnovitelných zdrojů, představuje obrovský nápor na terminály pro dovoz zkapalněného zemního plynu i na solární a větrné elektrárny a zcela ignoruje finanční a ekologické náklady této ukvapené strategie,“ citoval Taipei Times rozhovor s Lee Minem. Kabinet podle Lee Mina řekl, že plánuje obnovit provoz 2. bloku jaderné elektrárny Kchuo-šeng (pinyin: Kuosheng), protože v červnu a červenci očekává nedostatek elektřiny.

Veřejnost by měla zvážit, zda by stát měl pokračovat ve využívání jaderné energie, řekl Lee Min s dodatkem, že rozhodnutí by mělo být přijato na základě pečlivé analýzy. „Jaderná energetika může být považována svým způsobem za zelenou, protože má menší dopad na životní prostředí a navíc nižší výrobní náklady než uhelné nebo plynové elektrárny,“ řekl Liao Jen-pcheng, student Kjótské univerzity, člen čínské společnosti pro lékařskou fyziku a autor petice.

Mnoho ekologických uskupení komentuje rizika jaderné energetiky, ale zřídka kdy se věnují obětem havárií v zařízeních pro distribuci zemního plynu, řekl Liao s tím, že vyzývá k vědečtějšímu hodnocení záležitostí jaderné energetiky. Dodal, že petici vytvořil společně s akademiky, kteří mají podobný názor jako on, a lidmi z jaderné energetiky, ale její zaměření se může rozšířit.

Navrhované referendum musí být schváleno Centrální volební komisí a autoři petice doufají, že by mohlo proběhnout 24. listopadu společně s komunálními volbami.

Společnost Taiwan Power Co, která provozuje tchaj-wanské jaderné elektrárny v tiskové zprávě uvedla, že připravuje hodnocení dopadu na životní prostředí vyřazování jaderné elektrárny Ťin-šan (pinyin: Jinshan). Provozní povolení prvnímu bloku vyprší letos v prosinci a druhému bloku v červenci 2019.

Zdroj: Taipei Times

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..