Středa, 25 listopadu
Shadow

Spolupráce Ruska a Konga v oblasti jaderné energie

Korporace Rosatom a Ministerstvo vědeckého výzkumu a technologických inovací Konžské republiky podepsaly memorandum o porozumění ohledně spolupráce při mírovém využívání jaderné energie.

Tento dokument podepsali dne 13. února v Moskvě Nikolay Spassky, zástupce generálního ředitele pro mezinárodní vztahy z ruské státní jaderné korporace, a David Maduka, mimořádný a zplnomocněný velvyslanec Konžské republiky v Rusku.

Tento dokument vytváří právní základ pro provádění oboustranné spolupráce v celé řadě oblastí, uvedla korporace Rosatom. Tyto oblasti zahrnují rozvoj jaderné infrastruktury v Konžské republice a programy zaměřené na zvyšování povědomí o jaderných technologiích a jejich aplikacích, stejně jako využívání radioizotopů a radiačních technologií ve výrobě, zemědělství, zdravotnictví, vzdělávání a odborné přípravě personálu.

Obě strany diskutovaly o možnosti vybudovat Centrum pro jadernou vědu a technologii s ruským designem výzkumného reaktoru v tomto africkém státě. Cílem je vytvořit společné odborné pracovní skupiny, které by zahájily provádění memoranda o porozumění, prohlásila korporace Rosatom.

Konžská republika nedisponuje žádným jaderným energetickým zařízením, avšak sousední Demokratická republika Kongo provozovala dva výzkumné reaktory. Výzkumní reaktor TRICO-I byl v provozu mezi lety 1959 a 1970 a reaktor TRICO-II byl provozován v letech 1972 až 1992.

Zdroj: World Nuclear News

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..