Společnosti Mitsubishi Heavy Industries (MHI) a Japan Nuclear Fuel Limited (JNFL) dokončily své investice ve výši přibližně 250 milionů eur, aby získaly 5% podíl v podniku Orano, jenž se zabývá aktivitami v oblasti jaderného palivového cyklu dřívější firmy Areva.

jaderná energie - Společnosti MHI a JNFL dokončily akvizici podílů v podniku Orano - Ve světě (orano) 1
Nové logo podniku Orano v sídle společnosti, které se nachází v obchodní čtvrti La Défense (zdroj: usinenouvelle.com)

Francouzská firma Areva v březnu roku 2017 podepsala dohody s těmito japonskými společnostmi o hlavních podmínkách ohledně jejich nabytí podílů. Firma Areva začala v srpnu roku 2016 oddělovat své aktivity v oblasti jaderného palivového cyklu do podniku ‚New Areva‘, který spojil společnosti Areva Mines, Areva NC, Areva Projects a Areva Business Support – včetně jejich příslušných dceřiných společností. Podnik New Areva byl v minulém měsíci přejmenován na Orano, a to po dokončení prodeje podniku zaměřujícího se na jaderné reaktory pod firmou Areva skupině EDF (75,5% podíl), společnosti MHI (19,5 % akcií) a podniku Assystem (5% podíl) na konci loňského roku. Tento podnik – dříve známý jako „New NP“ – byl následně přejmenován na Framatome.

Podnik Orano se zaměřuje na vývoj jaderných materiálů a na nakládání s odpadem a jeho činnosti zahrnují těžbu uranu, přeměnu a obohacování, recyklaci použitého paliva, jadernou logistiku, vyřazování z provozu a inženýrství.

Správní rada podniku Orano se sešla dne 26. února a poznamenala dokončení navýšení kapitálu vyhrazeného pro společnosti JNFL a MHI v celkové výši 500 milionů eur. Podle původních dohod uzavřených se společnostmi JNFL a MHI v březnu roku 2017 byly finanční prostředky odpovídající jejich celkové investici do podniku Orano uloženy dne 26. července, současně s dokončením navýšení kapitálu vyhrazeného pro francouzský stát.

Kapitál podniku Orano je nyní ve vlastnictví Francie (45,2% podíl), francouzské komise French Alternative Energies and Atomic Energy Commission (4,8 % akcií) a společností Areva SA (40% podíl), JNFL (5 % akcií) a MHI (5 % akcií).

Ve svém prohlášení podnik Orano řekl: „Tato transakce je posledním významným krokem v restrukturalizaci francouzského jaderného průmyslu, která se uskutečnila v roce 2015, a značí konec ústavní fáze skupiny Orano.“ Poté dodal: „Orano má díky posílené finanční struktuře a silným strategickým partnerstvím možnost růstu a dosažení svého cíle – být vedoucím hráčem ve výrobě a recyklaci jaderných materiálů, v nakládání s odpadem a v demontážích.“

Společnost MHI uvedla: „S dokončením této investice bude nyní společnost MHI usilovat o hlubší a rozsáhlejší lidskou i technologickou výměnu s podnikem Orano.“

Prezident a generální ředitel společnosti MHI Šu-ni-čch‘ Mi-ja-na-ka (pinyin: Shunichi Miyanaga) prohlásil: „Již mnoho let podnik Orano poskytuje podporu pro rozvoj výroby jaderné energie v Japonsku. Nyní s dokončením naší investice do tohoto podniku bude naše partnerství ještě silnější. Mám velké naděje, že budeme schopni dále zvyšovat bezpečnost a spolehlivost výroby jaderné energie, a tím přispět ke stabilním globálním dodávkám elektřiny a také ke snížení emisí oxidu uhličitého.“

Společnost JNFL o investici do podniku Orano uvedla: „Věříme, že můžeme dále posilovat náš kooperativní vztah s podnikem Orano, jenž má vynikající technické schopnosti spojené s přepracováním paliva, se zpracováním paliva ze směsných oxidů (mixed-oxide – MOX) a také know-how, které jsme dotahovaly k dokonalosti během let bezpečného a stabilního provozu. Doufáme, že to povede k přípravě našeho zařízení na přepracování paliva a továrny na výrobu paliva typu MOX.“

Strategický akční plán podniku Orano je zaměřen na tři cíle: získávat více než 30 % svých příjmů v Asii do roku 2020 (ze současných 20 %); vytvářet kladný čistý peněžní tok v letošním roce; a zajistit, že více než polovina jeho zaměstnanců bude v roce 2020 pracovat v provozních službách. Podnik Orano prohlásil, že plánuje investovat částku ve výši 1,8 miliardy eur do modernizace svých zařízení v období do roku 2025.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..