Společnosti Holtec International a GE Hitachi Nuclear Energy (GEH) se spojí za účelem urychlení komercializace malého modulárního reaktoru SMR-160 (small modular reactor – SMR) s designem od společnosti Holtec. Jejich spolupráce bude zpočátku zahrnovat vývoj jaderného paliva a pohonných mechanizmů pro řídící tyče.

jaderná energie - Společnosti Holtec a GEH se spojí při vývoji reaktoru SMR-160 - Ve světě (index 1) 1

Vizualizace elektrárny s reaktorem SMR160 (zdroj: WNN)Na základě memoranda o porozumění se společnosti GEH, Global Nuclear Fuel (GNF), Holtec a SMR Inventec LLC (SMR LLC) dohodly, že vstoupí do „spolupráce konkurentů“, aby společně pokročily ve vývoji technologie SMR-160.

Společnost GNF – společný podnik firem General Electric Company (GE, v čele společnosti), Hitachi a Toshiba – je primárně známá jako dodavatel paliva pro varné reaktory. Společnost SMR LLC je dceřiným podnikem společnosti Holtec, která byla založena v roce 2011, aby řídila vývoj technologie SMR-160.

Spolupráce mezi těmito čtyřmi společnostmi bude zpočátku zahrnovat vývoj jaderného paliva za podpory ze strany podniku GNF a pohonných mechanizmů pro řídící tyče navrženými společností GEH, přičemž později se může rozšířit i na další oblasti.

Prezident a generální ředitel společnosti Holtec Kris Singh uvedl: „Tato spolupráce zajistí dodavatelský řetězec pro technologii SMR-160, který bude dodávat a vyrábět kritické technologie a komponenty pro reaktory SMR-160, včetně naší nové divize Advanced Manufacturing Division ve městě Camden ve státě New Jersey.“

Generální ředitel společnosti GNF Amir Vexler dodal: „Věříme, že naše zkušenosti s palivem pro varné reaktory jsou velmi vhodné pro konstrukční vlastnosti reaktoru SMR-160.“

Malý modulární reaktor s instalovaným výkonem 160 MWe od společnosti Holtec využívá nízko obohacené uranové palivo. Tovární výroba aktivní zóny reaktoru i všech komponent včetně parogenerátorů by mohla být umístěna pod zemí. Design reaktoru pak zahrnuje také řadu vylepšení – včetně pasivního chladicího systému, který by byl schopen fungovat po odstavení reaktoru po neomezenou dobu. K provozování odstaveného reaktoru nejsou zapotřebí žádné aktivní komponenty – jako jsou čerpadla – které by potřebovala napájení v areálu elektrárny nebo mimo něj, k odvodu zbytkového tepla z aktivní zóny reaktoru. Očekává se, že reaktor SMR-160 vstoupí do provozu do roku 2026.

Společnost SMR LLC předložila dne 31. ledna návrh k americkému ministerstvu energetiky s podporou společností GEH a GNF, v reakci na oznámení o příležitosti financování. Jedná se o zkušební program, který zkoumá a ověřuje výkon pasivních bezpečnostních prvků reaktoru SMR. Podle návrhu společnosti GEH a GNF podpoří hodnocení jevů, analýzu škálování, bezpečnostní analýza kódu systému hodnocení a porovnávání i identifikaci doporučených experimentálních testů.

Společnosti GEH a Holtec prohlásily, že projekt „poskytne jedinečně konfigurovatelnou sadu testovacích platforem“ za účelem demonstrování výkonnosti systému pasivní bezpečnosti a pro urychlení návrhu reaktoru SMR-160 i dalších designů SMR pro trh. Dále jim pomůže s licenčním procesem u amerického regulačního úřadu Nuclear Regulatory Commission (NRC) i u mezinárodních regulátorů.

V červenci loňského roku společnost Holtec podepsala partnerskou smlouvu s kanadskou firmou SNC-Lavalin ohledně spolupráce na vývoji reaktoru SMR-160. Podle dohody firma SNC-Lavalin – mateřská společnost podniku Candu Energy – poskytne společnosti Holtec celou řadu jaderných inženýrských služeb, včetně podpory při licencování reaktoru SMR-160.

Společnost Holtec si již dříve zajistila inženýrskou, konstrukční a kvalifikační pomoc při své práci na projektu reaktoru SMR-160 u společností Shaw Group a URS Corporation, navíc má navázanou strategickou spolupráci se společností PSEG Power, která provozuje tři jaderné bloky v jaderných elektrárnách Salem a Hope Creek v jižní části státu New Jersey. V srpnu roku 2015 společnost Mitsubishi Electric Power Products Inc podepsala dlouhodobou dohodu o spolupráci se společností Holtec na vývoji systémů kontroly a řízení pro reaktory SMR-160.

Projekt reaktoru SMR-160 byl v roce 2012 americkým ministerstvem energetiky vybrán jako jeden ze tří projektů malých modulárních reaktorů, který by potenciálně mohl být demonstračně nasazen v jaderném centru Savannah River Site ve státě Jižní Karolína. Regulační úřad NRC nyní provádí předběžné zhodnocení žádosti na schválení reaktorového designu.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..