Japonská společnost Tokyo Electric PowerCompany (Tepco) si klade za cíl stát se inovativní globální energetickou a technologickou společností, uvedl to prezident společnosti – Tomoaki Kobayakawa. Ten zdůraznil, že společnost bude i nadále poskytovat silnou podporu pro obnovu lokality JE Fukušima Dajiči.

jaderná energie - Společnost Tepco se zaměřuje na globální expanzi - Ve světě (tepco logo) 1
Logo společnosti (zdroj: Logonoid)

Společnost Tepco je největší japonská energetická společnost, která dodává elektřinu většímu regionu Kantó i dvěma největším japonským městům – Tokiu a Jokohamě. Kromě poškozené JE Fukušima Dajiči vlastní společnost Tepco taktéž jaderné elektrárny Fukušima Dajini a Kashiwazaki-Kariwa.

Na tiskové konferenci ve firmě Federation of Electric Power Companies of Japan, jež se konala dne 16. února, prezident Kobayakawa prohlásil, že společnost Tepco čelí výzvám, které představují deregulace japonských energetických trhů, klesající populace v zemi a potřeba pokračovat v sanačních pracích v prefektuře Fukušima.

Společnost Tepco bude pokračovat ve své transformaci z lokální společnosti na inovativní globální energetickou a technologickou společnost, která bude spolupracovat s dalšími lídry po celém světě, řekl Kobayakawa.

Společnost Tepco si klade za cíl zvýšit své celkové příjmy o 4,7 miliardy dolarů ročně, což v průběhu příštích deseti let vytvoří zisk ve výši 4,1 miliardy dolarů.

Prezident Kobayakawa uvedl, že toho bude dosaženo zjednodušením podnikání a snižováním nákladů, reorganizací a integrací jaderné energetiky a distribuce, stejně jako vytvářením aliancí s partnery. Společnost Tepco vytvoří podniky v nových oblastech, které vytvoří hodnotový řetězec od paliva po tepelnou výrobu a které spojí prodej elektřiny a zemního plynu.

Kobayakawa sdělil, že mateřská společnost společnosti Tepco – Tepco Holdings – vytvoří řídící výbor v příštím fiskálním roce, aby vypracoval podrobný plán pro dosažení tohoto svého cíle.

„Naším hlavním posláním je zaručit stabilní dodávky levné elektřiny pro zákazníky,“ řekl. „V rámci této mise není jaderná energie vším. Tepelná energie, obstarávání obnovitelných zdrojů energie a vodní energie rovněž hrají svou roli.“

„Obnovitelné zdroje jsou nezbytnou součástí naší budoucnosti,“ řekl prezident Kobayakawa. „Věříme, že můžeme rozšířit své podnikání v oblasti obnovitelných zdrojů, abychom vytvořili nový zdroj příjmů srovnatelný s firmou JERA.“

JERA je společný podnik, který vznikl mezi společnostmi Tepco a Chubu Electric Power Company v dubnu roku 2015. Obě společnosti v této firmě vlastní 50% podíl. Hlavními obchodními oblastmi firmy JERA jsou: investice do paliv; obstarávání paliv; přeprava paliv; obchodování s palivy; nahrazení a výstavba domácích tepelných elektráren; zámořské výrobní a energetické infrastruktury.

Kobayakawa však zdůraznil, že zaměření na budoucnost nebude na úkor závazků společnosti Tepco vůči její minulosti. Dále poukázal na trvalé zlepšování situace jak uvnitř poškozené jaderné elektrárny Fukušima Dajiči, tak v blízkém okolí.  Prezident potvrdil poslání společnosti obnovit komunity a navrátit důvěru obyvatel – včetně úsilí o podporu prodeje produktů z prefektury Fukušima.

V květnu 2012 schválila japonská vláda dodatky k desetiletému speciálnímu obchodnímu plánu společnosti Tepco, který ji skutečně vložil pod kontrolou státu. Podle dodatků vláda poskytla společnosti Tepco ve státních fondech částku ve výši 9,31 miliardy dolarů výměnou za 51% podíl v této společnosti.

V roce 2014 byla společnost Tepco reorganizována do dvou hlavních částí: podnikání v oblasti výroby elektřiny a samostatné divize zaměřené na vyřazení JE Fukušima Dajiči z provozu a její likvidaci.

Další reorganizace následovala v dubnu 2016, kdy společnost Tepco byla strukturována v rámci společnosti Tepco Holdings. Její operace ohledně výroby paliv a tepla byly umístěny do dceřiné firmy Tepco Fuel and Power Incorporated; její aktivity v oblasti přenosu energie a podnikání v oblasti distribuce se staly společností Tepco Power Grid Incorporated; a její maloobchodní energetické operace přešly pod podnik Tepco Energy Partner Incorporated. Její operace týkající se jaderné energie zůstaly v rámci holdingové společnosti.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..