Podnik Bruce Power udělil společnosti L3 MAPPS kontrakt ohledně nahrazení systému řídícího počítače (digital control computer – DCC) ve druhém bloku jaderné elektrárny Bruce A nacházející se v kanadské provincii Ontario. V loňském roce jí byl udělen podobný kontrakt pro šestý blok JE Bruce B.

jaderná energie - Společnost L3 MAPPS získala další prodloužení kontraktu pro JE Bruce - Ve světě (Bruce B aerial 460 Bruce Power) 1
JE Bruce (zdroj: WNN)

Společnost L3 MAPPS uvedla, že dodá celkem tři počítače DCC. První z nich (DCC-Z) bude použit jako údržbová platforma a bude instalován koncem roku 2019. Další dva počítače (DCC-X a DCC-Y) budou „záložními jednotkami pro provoz jaderné elektrárny“ a předpokládá se, že budou dodány v prvním čtvrtletí roku 2020.

Systémy DCC se používají k monitorování a řízení hlavních funkcí reaktoru a elektrárny, a to v jaderných elektrárnách s reaktory typu Candu. Nový systém DCC bude obsahovat procesory SSCI-890 a nahradí počítačové systémy Varian V72 i související zařízení „za účelem zajištění nepřetržitého, bezpečného a spolehlivého provozu po dobu životnosti této jaderné elektrárny“, prohlásila společnost L3 MAPPS.

Celkem osm reaktorů Candu patřících podniku Bruce Power – první až čtvrtý blok JE Bruce A a pátý až osmý blok JE Bruce B – zajišťuje 30 % elektřiny v provincii Ontario a sehrálo klíčovou roli ve vyřazování uhelných elektráren z provozu v této provincii. První a druhý blok JE Bruce A již byly zmodernizovány.

V lednu roku 2016 podnik Bruce Power zahájil svůj víceletý program pro prodloužení provozu u svých jaderných bloků v hodnotě 10,4 miliardy amerických dolarů, a to na základě dohody s vládní korporací Independent Electricity System Operator, která je zodpovědná za dodávky elektrické energie v provincii Ontario. Šestý blok JE Bruce B bude prvním blokem, na kterém proběhne modernizace – počínaje rokem 2020, a program, jenž bude trvat až do roku 2053, zajistí pokračování provozu těchto jaderných bloků až do roku 2064.

V únoru minulého roku udělil podnik Bruce Power společnosti L3 MAPPS podobný kontrakt pro výměnu systému DCC v šestém bloku jaderné elektrárny Bruce B.

Prezident společnosti L3 MAPPS Rangesh Kasturi prohlásil: „Jelikož program pro prodlužení provozu těchto bloků pokračuje, máme skvělou pozici k tomu, abychom pomohli podniku Bruce Power s jeho šesti zbývajícími výměnami počítačů DCC, s dalšími přístroji i s kontrolními náhradními projekty.“

Mimo Kanadu společnost L3 MAPPS prodala systémy DCC pro další jaderné elektrárny s reaktory Candu, které se nacházejí v Argentině, Číně, Itálii, Rumunsku a Jižní Koreji.

Zdroj: World Nuclear News

 

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..