Zakládání palivových článků do aktivní zóny třetího bloku jaderné elektrárny Ohi nacházející se v japonské prefektuře Fukui bylo zahájeno dne 9. února, oznámila společnost Kansai Electric Power Company. Společnost plánuje navrácení třetího a čtvrtého bloku této jaderné elektrárny do komerčního provozu v polovině roku 2018.

jaderná energie - Společnost Kansai zahájila zakládání paliva do třetího bloku JE Ohi - Ve světě (Ohi 3 and 4 460 Kansai Electric) 1
JE Ohi (zdroj: WNN)

Po odstavení všech japonských reaktorů v návaznosti na nehodu z března roku 2011 v jaderné elektrárně Fukušima Dajiči bylo třetímu a čtvrtému bloku JE Ohi povoleno obnovení provozu v srpnu roku 2012. Oba tlakovodní reaktory s instalovaným výkonem 1 180 MWe však byly opětovně odstaveny kvůli inspekcím ze strany regulačního úřadu Nuclear Regulation Authority (NRA) v září 2013.

V rámci japonského procesu restartování reaktorů jsou provozovatelé elektráren povinni požádat regulační úřad NRA o: povolení provádět změny v instalaci reaktoru; schválení jejich stavebního plánu za účelem posílení elektrárny; a o konečné bezpečnostní kontroly, aby bylo zajištěno, že blok splňuje nové bezpečnostní požadavky. Dále jsou provozovatelé povinni do bloku instalovat určitá zařízení zvyšující bezpečnost, a to do pěti let od obdržení schválení inženýrského pracovního programu pro reaktor úřadem NRA.

Společnost Kansai předložila svoji žádost ohledné stavebního plánu pro třetí a čtvrtý blok JE Ohi v červenci 2013. Úřad NRA v srpnu loňského roku schválil plán pro posílení těchto bloků.

Po předprovozních kontrolách obou bloků, jež potvrzují, že bezpečnostní protiopatření odpovídají schválenému stavebnímu plánu elektrárny, může nyní společnost Kansai zahájit zakládání paliva do třetího bloku před jeho restartováním. V listopadu společnost prohlásila, že očekává znovuspuštění reaktoru kolem poloviny března a komerční provoz bude naplánován od počátku měsíce dubna.

Guvernér japonské prefektury Fukui schválil znovuspuštění třetího a čtvrtého bloku jaderné elektrárny Ohi v listopadu. V příštích měsících se předpokládá opětovné zahájení provozu i na čtvrtém bloku. Společnost Kansai dříve řekla, že předpokládá, že v polovině dubna založí palivo do reaktoru, jeho restartování proběhne v polovině května a obnovení komerčního provozu je očekáváno začátkem června.

V prosinci oznámila společnost Kansai, že nebude žádat o povolení restartovat první dva bloky JE Ohi, které byly mimo provoz od července 2011, respektive od prosince 2011. Společnost bude nyní podávat žádost o vyřazení obou tlakovodních reaktorů z provozu. Jedná se o bloky s výkonem 1 175 MWe, které se blíží čtyřicetileté životnosti.

Z celkových 42 japonských provozuschopných reaktorů doposud pět prošlo inspekcemi, které potvrzují, že splňují nové regulační bezpečností normy, a obnovilo provoz. Jedná se o: první dva bloky JE Sendai společnosti Kyushu; třetí blok jaderné elektrárny Ikata patřící společnosti Shikoku; a třetí i čtvrtý blok JE Takahama společnosti Kansai. Dalších 19 reaktorů požádalo o restartování.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..