Francouzská společnost EDF očekává, že se její zisky v letošním roce opět zvýší, a to díky vyšším cenám energie a zvýšené dostupnosti jejích francouzských jaderných bloků po delších odstávkách v roce 2017, které způsobily bezpečnostní inspekce.

jaderná energie - Společnost EDF vidí z finančního hlediska rok 2018 jako „rok vzestupu“ - Ve světě (edf) 1
Logo společnosti EDF (zdroj: www.lgi.ecp.fr)

Skupina, která je ve většinovém vlastnictví francouzské vlády, zaznamenala v loňském roce 2,2% snížení tržeb na 69,6 miliardy eur, přičemž zisk poklesl až o 16 % na 13,7 miliardy eur, s výjimkou dopadu prodeje aktiv. Dále skupina uvedla, že její výsledky poklesly kvůli nižším cenám téměř ve všech regionech, kde působí, a že také přišla o 960 000 zákazníků, což představuje snížení jejích zisků o 341 milionů eur.

Generální ředitel a předseda společnosti EDF Jean-Bernard Lévy prohlásil, že výsledky jsou v souladu s očekáváními a že ziskovost skupiny tváří v tvář „obtížné situaci na trhu“ je důkazem finanční síly společnosti EDF.

 „Rok 2018 bude rokem odrazu na pevných základech,“ uvedl ředitel Lévy.

Během konferenčního hovoru však ředitel sdělil, že předpokládaný pokles ve výrobě z francouzských jaderných zdrojů v příštím roce znamená, že skupina se primárně zaměří na úspory nákladů, aby pomohla vyrovnat dopad na příjmy.

Společnost EDF – která disponuje 85% podílem na francouzském trhu s elektřinou – v minulém roce zaznamenala neplánované odstávky, navíc některé pánované odstávky pro údržbu u několika ze svých 58 jaderných reaktorů ve Francii se významně prodloužily, zatímco jaderný regulátor v zemi nařídil, aby její čtyři reaktory v jaderné elektrárně Tricastin byly z bezpečnostních důvodů odstaveny po dobu několika měsíců.

Odstávky vedly k poklesu výnosů z francouzské výroby elektřiny o 21 % na částku 4,8 miliardy eur, jelikož jaderná výroba klesla pod původní cíl společnosti 390-400 TWh  na 379,1 TWh. V letošním roce společnost EDF předpokládá výrobu v hodnotě nejméně 395 TWh.

Podle agentury Reuters ředitel Lévy v průběhu konferenčního hovoru řekl, že jaderná výroba bude v nadcházejícím roce opět nižší, neboť v něm dojde k trvalému odstavení její jaderné elektrárny Fessenheim a její nový reaktor ve francouzské JE Flamanville bude v tu dobu teprve zvyšovat výkon až k plné výrobě. Příští rok proběhne také několik rozsáhlých odstávek za účelem údržby, dodal.

Společnost zahrnula „posílení francouzského jaderného průmyslu“ mezi nejvýznamnější body roku 2017. Jednalo se o: akvizici podniku Framatome; schválení ze strany regulačního orgánu pro obnovení výroby výkovků v závodě Creusot; vytvoření firmy Edvance; a o „pokrok vpřed“ s projektem třetího bloku JE Flamanville. Dále společnost poznamenala, že vláda odložila svůj cíl snížit do roku 2025 podíl jaderné energie ze 75 % na 50 %.

Zisky v jejím podnikání ve Spojeném království, které zahrnuje podnik EDF Energy, poklesly o třetinu při poklesu prodeje o 579 milionů eur na 8,68 miliardy eur. Pokles byl částečně připisován skutečnosti, že britští zákazníci platí své účty v librách, ale společnost vykazuje své výsledky v eurech. Společnost EDF vysvětlila, že pokles libry vůči euru jí zapříčinil ztrátu v hodnotě 608 milionů eur. Výroba elektřiny v jaderných elektrárnách společnosti EDF ve Spojeném království poklesla o 1,8 % na 63,9 TWh.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..