Spojené státy americké prodloužily výrobní daňové úlevy pro pokročilé jaderné elektrárny podle zákona o rozpočtu podepsaného prezidentem Donaldem Trumpem. Daňové úlevy z jaderné výroby jsou považovány za nezbytnou součást pro dokončení amerických jaderných elektráren, které jsou již ve výstavbě, a pro vybudování prvního malého modulárního reaktoru (small modular reactor – SMR).

jaderná energie - Spojené státy americké prodlouží lhůtu pro daňové úlevy v oblasti jaderné energie - Nové bloky ve světě (Vogtle pressuriser briefing 460) 1
Výstavba JE Voglte (zdroj: WNN)

HR 1892 – rozpočtový zákon Bipartisan Budget Act pro rok 2018 – byl schválen americkým senátem a kongresem dne 9. února v ranních hodinách a později ve stejný den byl podepsán prezidentem. Zákon, jenž zahrnuje obranné a vnitrostátní výdaje a financování zdravotní péče i infrastruktury, získal podporu od obou komor.

Jaderné daňové úlevy byly vytvořeny v rámci energetického zákona Energy Policy Act z roku 2005 – s cílem poskytnout federální podporu projektům, jako jsou třetí a čtvrtý blok jaderné elektrárny Vogtle patřící společnosti Georgia Power. Úleva byla stanovena na 1,8 centu za kWh elektřiny během osmiletého období, s možností omezení. K tomu, aby měli jaderné elektrárny nárok na úlevu, musí vstoupit do komerčního provozu do konce roku 2020; nicméně JE Vogtle neočekává, že vstoupí do provozu před listopadem roku 2021 (třetí blok), respektive listopadem 2022 (čtvrtý blok).

Sekce 40501 nového zákona dovoluje reaktorům, které vstoupí do provozu po 31. prosinci 2020, aby získaly nárok na daňové úlevy, a umožňuje americkému úřadu Energy Secretary přidělit úlevy až do 6 000 MWe nové jaderné kapacity, která vstoupí do provozu po 1. lednu 2021. Dále dovoluje v rámci partnerství veřejných subjektů v projektech – jako např. menšinoví majitelé projektu JE Vogtle, tj. společnosti Oglethorpe Power, MEAG Power a město Dalton – převést své úlevy na jiné partnery, jichž se daňové úlevy také týkají.

Konečný termín pro rok 2021 znamená, že oba bloky JE Vogtle budou mít nárok na daňové úlevy. Další projekty – jako např. plány společnosti NuScale Power pro výstavbu její první komerční elektrárny s technologií SMR v laboratoři Idaho National Laboratory do roku 2026 – budou nyní mít možnost získat příspěvek.

Doporučení společnosti Georgia Power pokračovat ve výstavbě dvou reaktorů AP1000 v jaderné elektrárně Vogtle – poté, co dodavatel, firma Westinghouse, požádal o bankrot podle kapitoly 11 amerického bankrotového zákona v březnu loňského roku – získalo v prosinci minulého roku souhlas od státní veřejné komise.

Federální podpora a „konstruktivní legislativa“ jsou i nadále důležitým klíčem k úspěchu projektu, uvedla společnost. Nový zákon dále snižuje riziko pro pokračující budování bloků, pro něž společnost drží také více než 5 miliard dolarů v očekávaných úvěrových zárukách od ministerstva energetiky.

Společnost oceňuje členy kongresu za to, že hlasovali pro schválení legislativy na prodloužení lhůty pro daňové úlevy pod vedením senátora Johnna Isaksona.

 „Jsme vděčni senátorovi Isaksonovi za jeho vedení v této záležitosti i za celou delegaci ve státě Georgii za uznání významu nové jaderné generace a za prokázání obnovené federální podpory projektu JE Vogtle,“ prohlásila společnost. „Ve společnosti Georgia Power jsme se zaměřili na to, abychom každý den dodávali našim zákazníkům hodnoty a zavázali jsme se k dokončení těchto nových bloků.“

Maria Korsnicková, prezidentka a generální ředitelka amerického institutu Nuclear Energy Institute, uvedla, že hlasování bylo „hlasováním pro pokračující americké vedení v oblasti jaderné energie, péče o životní prostředí a tisíce pracovních míst“, přičemž daňové úlevy jsou nezbytnou součástí pro dokončení výstavby JE Vogtle a také dláždí cestu k vybudování reaktoru SMR v lokalitě Idaho patřící společnosti NuScale.

 „Oba projekty budou sloužit jako opora pro energetickou infrastrukturu… protože vyrábějí elektřinu bez uhlíkových emisí, pohání ekonomický růst a podporují rozmanitou a spolehlivou elektrickou rozvodnou síť do příštích desetiletí,“ uvedla.

Zdroj: World Nuclear News

 

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..