Připojení slouží jako hlavní zdroj napájení stavby a spouštění bloku, později přes něj bude proudit elektřina vyráběná novým blokem do slovenské přenosové soustavy. Oznámila to 12. ledna společnost Slovenské elektrárne (SE), která očekává zahájení provozu tohoto bloku na konci letošního roku.

jaderná energie - Slovenské elektrárny připojily dokončovaný jaderný blok k síti - Nové bloky ve světě (emo liptak IMG 6575 1024) 1
JE Mochovce. (Zdroj: Slovenské elektrárne)

„Dosáhli jsme dalšího milníku uvádění jaderné elektrárny Mochovce do provozu. Ukončení síťového připojení třetího bloku potvrzuje dosažený pokrok na stavbě a naše další kroky směřují k dokončení studených hydrozkoušek a zahájení předprovozních horkých funkčních zkoušek. Až bude třetí blok v provozu, bude jeho výkon dodáván slovenským zákazníkům 400kV vedením přes rozvodnu Velký Ďur. Spolupráce s provozovatelem slovenské přenosové soustavy SEPS a dalšími technickými partnery byla mimořádně úspěšná a může sloužit jako příklad pro jiné podobné velké projekty elektráren,“ uvedl projektový ředitel dostavby elektrárny Francisco José Morejón Verdú.

Toto 400kV vedení bude sloužit jako hlavní zdroj elektrického napájení finálních etap výstavby bloku a jeho uvádění do provozu. Linka bude napájet všechny elektrické systémy a zařízení bloku přes transformátory a sběrnice, které budou dodávat elektřinu do čtyřech hlavních 6kV rozvoden. Zálohu bude zabezpečovat 110kV vedení, které už je v provozu.

Přenosová linka byla zapojena v úzké spolupráci se společností SEPS a celý proces proběhl v souladu s příslušnou národní i mezinárodní legislativou včetně směrnic Mezinárodní agentury pro atomovou energii.

Dokončení dvou rozestavěných bloků jaderné elektrárny Mochovce, kde je již léta v provozu stejný počet bloků, se proti původním plánům opozdí asi o šest let a zároveň byl výrazněji navýšen rozpočet projektu. Čtvrtý blok elektrárny by měl být hotov na konci příštího roku. K závěru roku společnost SE uvádí, že 3. blok byl dokončen z 96,1 % a 4. blok z 84,5 %. Ke klíčovým dodavatelům dostavby patří plzeňská Škoda JS.

Do vlastnické struktury SE, která provozuje také atomovou elektrárnu v Jaslovských Bohunicích a tepelné či vodní elektrárny v zemi, předloni vstoupila skupina Energetický a průmyslový holding.

Zdroj: ČTK, SE

 

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..