Ruský prezident Vladimir Putin se měl dne 1. února podílet na síťovém připojení nejnovějšího reaktoru v zemi – čtvrtého bloku jaderné elektrárny Rostov, která se nachází v blízkosti města Volgodonsk. Kreml oznámil, že Putinova pracovní návštěva v Rostově bude zahrnovat videokonferenci vysílající milník v této elektrárně.

jaderná energie - Ruský prezident se zúčastní připojení čtvrtého bloku JE Rostov k síti - Nové bloky ve světě (Rostov NPP units 1 4 460 Rosatom) 1
JE Rostov (zdroj: WNN)

Korporace Rosatom následně potvrdila, že prezident Putin v 18:30 hod místního času zahájil proces „přivedení bloku na plný výkon“. Turbogenerátor bloku byl synchronizován s rozvodnou sítí dříve v průběhu dne, doplnila společnost.    

Přípravy na fyzické spuštění čtvrtého bloku započaly dne 6. prosince minulého roku, a to se zakládáním jaderného paliva do aktivní zóny reaktoru. Během pěti dnů bylo instalováno všech 163 palivových článků a dne 29. prosince byl blok přiveden na minimální kontrolovatelnou úroveň výkonu. Ruský jaderný regulační úřad Rostechnadzor vydal povolení potřebné k zahájení provozu na čtvrtém bloku jaderné elektrárny Rostov, uvedla dne 23. ledna státní jaderná korporace Rosatom.

Od počátku 80. let jsou pro tuto lokalitu naplánovány celkem čtyři tlakovodní reaktory VVER s instalovaným výkonem 1000 MWe. Výstavba prvních dvou bloků začala už v 80. letech, avšak pokrok znejistěl. První a druhý blok JE Rostov nakonec vstoupily do komerčního provozu v březnu 2001, respektive v říjnu 2010. Třetí blok byl připojen k rozvodné síti v roce 2015.

Zpravodajská agentura TASS poznamenala, že projekt Rostovské jaderné elektrárny začal na podzim roku 1979, ale po havárii v jaderné elektrárně v Černobylu v roce 1986 a také kvůli počátku hospodářské krize v SSSR rada Rostov Council of People’s Deputies v srpnu 1990 rozhodla o zastavení stavebních prací, i když první blok byl dokončen z 95 %. Projekt byl pozastaven na dobu deseti let, dokud v květnu 2000 úřad Gosatomnadzor neschválil obnovení prací v této lokalitě.

Tři bloky jaderné elektrárny Rostov, které jsou nyní v provozu, vyrobily v loňském roce více než 23 TWh elektrické energie a pokryly přibližně 40 % poptávky po energii v rostovském regionu.

Ruských deset jaderných elektráren má celkovou instalovanou kapacitu 27,9 GWe a čtvrtý blok JE Rostov bude 36. provozovaným reaktorem v zemi.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..