V rámci struktury Rosatomu (přesněji jako součást Palivové společnosti Rosatomu TVEL) vznikla nová společnost Rosatom – Additivnyje Technologii (RysAT), která bude v ruském jaderném průmyslu rozvíjet nový směr – aditivní technologie výroby. Píše o tom RIA Novosti.

jaderná energie - Rosatom založil společnost pro 3D tisk pro jádro - Ve světě (StranaRosatom 21.04.2016 ЦНИИТМАШ 3D притер HR 011) 1
První 3D tiskárna kovových dílů ruské konstrukce. (Zdroj: Rosatom)

Společnost RusAT se bude jako integrátor zabývat koordinací vývoje a výroby produktů v oblasti 3D tisku a do jejích kompetencí bude spadat také spravování portfolia zakázek a uzavírání nových kontraktů. Jako strategický cíl nové společnosti bylo stanoveno dosáhnout v roce 2025 tržeb ve výši 50 miliard dolarů a zaujmout 1,5% podíl na světovém trhu s aditivními technologiemi.

Aditivní technologie mají oproti tradičním výrobním technologiím řadu výhod. Používají se pro výrobu složitých produktů, jejichž výroba by byla odléváním a obráběním buďto příliš nákladná, nebo zcela nemožná. Rovněž umožňují vytvářet jedinečné kombinace používaných materiálů (například kovy a keramiky), redukovat hmotnost produktů a zkracovat dobu výroby prototypů. Výrobky vzniklé trojrozměrným tiskem se již dnes používají v široké škále oborů včetně jaderné energetiky, lékařství a kosmického průmyslu.

Nová společnost se soustředí na čtyři oblasti: vytvoření výrobní linky na 3D tiskárny a jejich komponenty, vývoj nových materiálů a kovových prášků pro 3D tisk, vypracování komplexních softwarových nástrojů pro aditivní systémy a poskytování služeb v oblasti 3D tisku a jeho zavádění do výrobní praxe.

Výrobní kapacity zařízení a materiálů pro 3D tiskárny se nachází v různých podnicích Rosatomu, především v podnicích TVELu Centrotech a Uralskij elektrochimičeskij kombinat ve městě Novouralsk.

 

Generálním ředitelem RusAT byl jmenován Alexej Dub, první náměstek generálního ředitele společnosti Nauka i inovacii (technologická společnost stojící v čele vědecké divize Rosatomu).

„Podniky Rosatomu vyvinuly prototyp průmyslové 3D tiskárny druhé generace a do konce roku plánujeme v Novouralsku zahájit její sériovou výrobu. Podle našich odhadů bude cena této tiskárny nižší o 20 % oproti zahraničních přístrojům, které ale bude překonávat svými parametry. Poptávka jen z lékařských zařízení na endoprotézy, které je možné vyrábět pomocí našich 3D tiskáren, dosahuje stovek tisíc kusů ročně,“ uvedl Alexej Dub.

Zdroj: RIA Novosti

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..