Konsorcium společností ze struktury ruské korporace pro atomovou energii Rosatom zvítězilo ve veřejné soutěži na vývoj technologií pro analýzu změn vlastností roztavených částí aktivní zóny (tzv. korium) během stárnutí, uvádí agentura RIA Novosti. Projekt financovaný japonskou vládou je důležitou součástí prací na likvidaci následků havárie jaderné elektrárny Fukušima Dajiči.

jaderná energie - Rosatom pomůže s analýzou vlastností roztaveného paliva ve Fukušimě - JE Fukušima (FD2 PCV survey January 2018 460 Tepco) 1
Na snímku ze zkoumání vnitřku kontejnmentové nádoby 2. bloku jaderné elektrárny Fukušima leží na jiných troskách díl původně z palivové kazety. Tento průzkum má však k lokalizaci koria daleko. (Zdroj: World Nuclear News)

Do konsorcia patří firma RosRAO zabývající se nakládáním s radioaktivními odpady v Rusku, ústav jaderného výzkumu Radijevyj institut, výzkumný ústav jaderných reaktorů NIIAR a zpracovatel uranu Technabexport.

Při plánování prací na likvidaci následků havárie japonské jaderné elektrárny Fukušima Dajiči, k níž došlo v březnu 2011, jsou důležité znalosti o tom, kde přesně se nachází korium, v jakém je stavu a jaké má fyzikální a mechanické vlastnosti. Lokalizace, odběr a likvidace koria jsou nejnáročnějšími úkoly, které nyní stojí na seznamu likvidačních prací. Velmi vysoká radiace však brání v přístupu ke koriu, takže dosud nejsou známy přesné informace o množství, stavu a rozmístění koria, i když od havárie uplynulo sedm let.

Předmětem projektu je analýza vlastností koria z 4. bloku Černobylské elektrárny a výroba modelových vzorků fukušimského koria, které poslouží při vývoji modelu pro prognózu změn vlastností koria.

Radijevyj institut má unikátní sbírku vzorků černobylského koria a zkušenosti s jejich odběrem a analýzou. Pracovníci ústavu se bezprostředně po černobylské havárii účastnili zkoumání jejích následků a nahromadili velké množství informací o procesech formování koria za různých podmínek. Provedli různé experimenty se vzorky a vytvořili model předpovídající změny vlastností koria s časem.

Společnosti ze struktury Rosatomu zvítězily v roce 2017 také v tendru na vypracování studie proveditelnosti pro projekt neutronového generátoru, který bude sloužit k přesné lokalizaci fragmentů jaderného paliva elektrárny Fukušima Dajiči.

Zdroj: RIA Novosti

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..