První blok íránské jaderné elektrárny Búšehr bude používat ruské jaderné palivo TVS-2M, které má lepší provozní charakteristiky než stávající, řekl podle agentury RIA Novosti Alexandr Jevsejev, výrobní ředitel podniku Novosibirskij zavod chimkoncentratov (NZCHK, součást Palivové společnosti Rosatomu TVEL).

Podle Jevsejeva podnik NZCHK v roce 2017 vyrobil várku jaderného paliva pro íránskou jadernou elektrárnu. „Palivové kazety této konstrukce byly pro Búšehr vyrobeny naposled a nyní očekáváme zakázku na efektivnější typ paliva pro naše partnery… Mezi naše nejbližší plány patří přejít v případě indické jaderné elektrárny Kudankulam a íránské elektrárny Búšehr na modernější palivo TVS-2M,“ řekl Jevsejev.
Jaderné palivo TVS-2M se řadí k druhé generaci paliva určeného pro jaderné elektrárny typu VVER-1000. Umožňuje provozovat bloky v delších palivových cyklech, zvýšit jejich výkon a zlepšit úroveň jaderné bezpečnosti.
V srpnu 1992 byla mezi Ruskem a Íránem uzavřena dohoda o výstavbě jaderné elektrárny a v roce 1995 následovala smlouva, podle které byl první rozestavěný blok dokončen za použití ruského reaktoru VVER-1000. Pracovníci ruské společnosti Atomstrojexport (součást Rosatomu) a její subdodavatelé úspěšně integrovali moderní ruské technologie do původních objektů postavených podle německého projektu a navíc použili kolem 12 000 tun původních komponent.
K přenosové soustavě byl tento blok připojen v roce 2011 a Íránu byl předán v roce 2016, což se stalo oficiálním zakončením jeho výstavby. Rosatom dle smlouvy pokračuje s poskytováním údržbářských služeb a s dodávkami jaderného paliva.
Zdroj: RIA Novosti