Pondělí, 19 října
Shadow

Restartování třetího bloku JE Genkai se přiblížilo se založením paliva do reaktoru

Společnost Kyushu Electric Power Company dne 16. února započala zakládání paliva do aktivní zóny třetího bloku jaderné elektrárny Genkai nacházející se v japonské prefektuře Saga. Tento reaktor, spolu se čtvrtým blokem, by měl být opět uveden do provozu později v letošním roce.

 
JE Genkai (zdroj: WNN)

V rámci japonského procesu restartování reaktorů jsou provozovatelé elektráren povinni požádat regulační úřad Nuclear Regulation Authority (NRA) o: povolení provádět změny v instalaci reaktoru; schválení jejich stavebního plánu za účelem posílení elektrárny; a o konečné bezpečnostní kontroly, aby bylo zajištěno, že blok splňuje nové bezpečnostní požadavky. Dále jsou provozovatelé povinni do bloku instalovat určitá zařízení zvyšující bezpečnost, a to do pěti let od obdržení schválení inženýrského pracovního programu pro reaktor úřadem NRA.

Společnost Kyushu podala v červenci roku 2013 žádost k regulačnímu úřadu NRA o restart třetího a čtvrtého bloku jaderné elektrárny Genkai, které jsou mimo provoz od prosince 2010, respektive prosince 2011. V lednu minulého roku úřad NRA potvrdil, že oba tlakovodní reaktory s instalovaným výkonem 1 180 MWe splňují nové regulační standardy.

Guvernér prefektury Saga udělil v dubnu svůj souhlas se znovuspuštěním těchto bloků – po přijetí usnesení prefekturálního shromáždění umožňujícího jejich znovuspuštění.

Skupina přibližně 230 obyvatel z prefektury Saga a sousední prefektury Fukuoka podala žalobu k okresnímu soudu prefektury Saga v červenci roku 2011. Tito obyvatelé tvrdili, že bezpečnost jaderné elektrárny Genkai není zajištěna. Společnost Kyushu – podle jejich názoru – neučinila v elektrárně vhodná opatření proti zemětřesení a mohlo by dojít k vážné nehodě v důsledku poškození potrubí. Nicméně v rozsudku z června minulého roku soud uvedl, že nenalezl žádné problémy s odolností elektrárny proti zemětřesení nebo s opatřeními proti vážným nehodám. Soud sdělil, že v elektrárně neexistuje žádné zvláštní nebezpečí ozáření.

Po před-provozních kontrolách obou bloků úřad NRA potvrdil, že bezpečnostní opatření jsou v souladu se schváleným stavebním plánem pro JE Genkai, a společnost Kyushu nyní již zakládá palivo do třetího bloku před jeho restartováním.

Ve svém prohlášení společnost Kyushu prohlásila: „Neustále klademe nejvyšší prioritu na bezpečnost, upřímně a zdvořile odpovídáme na inspekce vlády a vynakládáme veškeré úsilí, abychom zajistili bezpečné opětovné uvedení našich jaderných elektráren do provozu.“

Společnost Kyushu předložila v prosinci roku 2015 k úřadu NRA plán na vyřazení prvního bloku JE Genkai z provozu. Dále se společnost musí ještě rozhodnout, zda požádá o znovuspuštění druhého bloku této elektrárny.

Ze 42 provozuschopných japonských reaktorů bylo doposud u pěti na základě inspekcí potvrzeno, že splňují nové regulační standardy a obnovily provoz. Jedná se o tyto bloky: první dva bloky jaderné elektrárny Sendai společnosti Kyushu; třetí blok JE Ikata společnosti Shikoku; a třetí a čtvrtý blok jaderné elektrárny Takahama patřící společnosti Kansai. Dalších 19 reaktorů požádalo o restartování.

Počátkem tohoto týdne dokončila společnost Kansai zakládání palivových článků do aktivní zóny třetího bloku jaderné elektrárny Ohi nacházející se v prefektuře Fukui. Společnost plánuje, že se oba bloky této elektrárny – jak třetí, tak čtvrtý – navrátí do komerčního provozu do poloviny roku 2018.

Zdroj: World Nuclear News

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..