Společnost Kyushu Electric Power Company dne 16. února započala zakládání paliva do aktivní zóny třetího bloku jaderné elektrárny Genkai nacházející se v japonské prefektuře Saga. Tento reaktor, spolu se čtvrtým blokem, by měl být opět uveden do provozu později v letošním roce.

 
jaderná energie - Restartování třetího bloku JE Genkai se přiblížilo se založením paliva do reaktoru - Ve světě (Genkai plant 460 Kyushu) 1
JE Genkai (zdroj: WNN)

V rámci japonského procesu restartování reaktorů jsou provozovatelé elektráren povinni požádat regulační úřad Nuclear Regulation Authority (NRA) o: povolení provádět změny v instalaci reaktoru; schválení jejich stavebního plánu za účelem posílení elektrárny; a o konečné bezpečnostní kontroly, aby bylo zajištěno, že blok splňuje nové bezpečnostní požadavky. Dále jsou provozovatelé povinni do bloku instalovat určitá zařízení zvyšující bezpečnost, a to do pěti let od obdržení schválení inženýrského pracovního programu pro reaktor úřadem NRA.

Společnost Kyushu podala v červenci roku 2013 žádost k regulačnímu úřadu NRA o restart třetího a čtvrtého bloku jaderné elektrárny Genkai, které jsou mimo provoz od prosince 2010, respektive prosince 2011. V lednu minulého roku úřad NRA potvrdil, že oba tlakovodní reaktory s instalovaným výkonem 1 180 MWe splňují nové regulační standardy.

Guvernér prefektury Saga udělil v dubnu svůj souhlas se znovuspuštěním těchto bloků – po přijetí usnesení prefekturálního shromáždění umožňujícího jejich znovuspuštění.

Skupina přibližně 230 obyvatel z prefektury Saga a sousední prefektury Fukuoka podala žalobu k okresnímu soudu prefektury Saga v červenci roku 2011. Tito obyvatelé tvrdili, že bezpečnost jaderné elektrárny Genkai není zajištěna. Společnost Kyushu – podle jejich názoru – neučinila v elektrárně vhodná opatření proti zemětřesení a mohlo by dojít k vážné nehodě v důsledku poškození potrubí. Nicméně v rozsudku z června minulého roku soud uvedl, že nenalezl žádné problémy s odolností elektrárny proti zemětřesení nebo s opatřeními proti vážným nehodám. Soud sdělil, že v elektrárně neexistuje žádné zvláštní nebezpečí ozáření.

Po před-provozních kontrolách obou bloků úřad NRA potvrdil, že bezpečnostní opatření jsou v souladu se schváleným stavebním plánem pro JE Genkai, a společnost Kyushu nyní již zakládá palivo do třetího bloku před jeho restartováním.

Ve svém prohlášení společnost Kyushu prohlásila: „Neustále klademe nejvyšší prioritu na bezpečnost, upřímně a zdvořile odpovídáme na inspekce vlády a vynakládáme veškeré úsilí, abychom zajistili bezpečné opětovné uvedení našich jaderných elektráren do provozu.“

Společnost Kyushu předložila v prosinci roku 2015 k úřadu NRA plán na vyřazení prvního bloku JE Genkai z provozu. Dále se společnost musí ještě rozhodnout, zda požádá o znovuspuštění druhého bloku této elektrárny.

Ze 42 provozuschopných japonských reaktorů bylo doposud u pěti na základě inspekcí potvrzeno, že splňují nové regulační standardy a obnovily provoz. Jedná se o tyto bloky: první dva bloky jaderné elektrárny Sendai společnosti Kyushu; třetí blok JE Ikata společnosti Shikoku; a třetí a čtvrtý blok jaderné elektrárny Takahama patřící společnosti Kansai. Dalších 19 reaktorů požádalo o restartování.

Počátkem tohoto týdne dokončila společnost Kansai zakládání palivových článků do aktivní zóny třetího bloku jaderné elektrárny Ohi nacházející se v prefektuře Fukui. Společnost plánuje, že se oba bloky této elektrárny – jak třetí, tak čtvrtý – navrátí do komerčního provozu do poloviny roku 2018.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..