Jaderná flotila společnosti Exelon vytvořila v letošním roce rekord ve výrobě elektřiny, oznámil dne 7. února generální ředitel této společnosti Christopher Crane. Společnost začne získávat příjmy z programu kreditů pro zdroje s nulovými uhlíkovými emisemi (zero emission credit – ZEC) ve státě Illinois během prvního čtvrtletí letošního roku – poté, co její jaderné elektrárny Quad Cities a Clinton zvítězily ve státním výběrovém řízení pro tento program.

jaderná energie - Rekordní rok pro jaderné elektrárny společnosti Exelon - Ve světě (Quad Cities exelon nrc 460) 1
JE Quad Cities společnosti Exelon (zdroj: WNN)

Při oznámení čtvrtletních a celoročních výsledků společnosti za rok 2017 ředitel Crane prohlásil, že společnost Exelon má za sebou „silný rok 2017“, během něhož její jaderná flotila vytvořila „výrobní rekord“.

Jaderná flotila společnosti Exelon Generation, včetně jí vlastněného výkonu z JE Salem ve státě New Jersey, ve čtvrtém čtvrtletí roku 2017 vyrobila celkem 47,528 TWh – ve srovnání s 44,834 TWh ve čtvrtém čtvrtletí předchozího roku. Pomineme-li jadernou elektrárnu Salem – jež je vlastněná z 57 % skupinou Public Service Enterprise Group – dosáhly jaderné elektrárny provozované společností Exelon ve čtvrtém čtvrtletí roku 2017 kapacitního faktoru 95,3 % ve srovnání s 94,2 % ve stejném období předchozího roku. Pro toto čtvrtletí bylo naplánováno 60 dní pro výměnu paliva, ve srovnání se 71 dny ve čtvrtém čtvrtletí roku 2016.

Stát Illinois koncem roku 2016 přijal legislativu uznávající přínos jaderné energetiky pro státní produkci nulových emisí. Společnost Exelon prohlásila, že komise Illinois Commerce Commission dne 25. ledna oznámila, že první blok jaderné elektrárny Clinton a první dva bloky JE Quad Cities byly vítěznými uchazeči ve výběrovém řízení programu ZEC agentury Illinois Power Agency, což je opravňuje k náhradě za prodej elektřiny s nulovými uhlíkovými emisemi.

Společnost Exelon Generation uzavřela smlouvy ohledně nákupu elektřiny ZEC se společnostmi ve státě Illinois, a to s platností od 26. ledna, a začne získávat příjmy z programu, uvedla společnost. Kromě příjmů z programu ZEC z elektřiny vyrobené v prvním čtvrtletí roku 2018 společnost rovněž získá příjmy zpětně od 1. června 2017, doplnila.

Společnost dne 2. února oznámila, že v říjnu uzavře JE Oyster Creek ve státě New Jersey, a to na konci jejího současného provozního cyklu. Společnost se předtím dohodla se státem na trvalém odstavení této jednoblokové jaderné elektrárny do konce roku 2019, ale poté se rozhodla tento termín posunout na dřívější datum, a to po zvážení faktorů – včetně ekonomické a provozní efektivity, aby zabránila plánované odstávce pro výměnu paliva na podzim roku 2018, neboť by vyžadovala pokročilé nákupy vyrobeného paliva a materiálů počátkem měsíce února. V důsledku tohoto rozhodnutí společnost Exelon Generation zaznamená jednorázové poplatky během prvního čtvrtletí roku 2018, a to v rozmezí od 25-35 milionů dolarů, které souvisejí se správou rezerv materiálů a zásob, s náklady ohledně zaměstnanců a náklady při poškození v souvislosti s nedokončenými stavebními pracemi, mimo jiné, dodala společnost.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..