První blok jaderné elektrárny Leningrad II vstoupil do fáze uvádění do provozu, a to po schválení ruského regulačního úřadu Rostechnadzor, uvedla dne 22. února státní jaderná korporace Rosatom. Spouštění bloku znamená jeho přivedení na 50% úroveň jeho výrobní kapacity při přípravě na komerční provoz.

jaderná energie - První blok JE Leningrad II zahajuje fázi uvádění do provozu - Nové bloky ve světě (Leningrad II 1 control room 460 Rosatom) 1
Bloková dozorna JE Leningrad II (zdroj: WNN)

Reaktor VVER-1200 vstoupil dne 6. února do fáze fyzického spouštění – kdy byl přiveden na minimální řízenou úroveň výkonu – a tento proces byl dokončen o deset dní později.

Kompletace reaktorové nádoby tohoto bloku, který se nachází v lokalitě Sosnovyj Bor v západním Rusku, byla dokončena počátkem ledna.

„Když výkon reaktoru dosáhne přibližně 35 % své nominální úrovně, je možné poprvé začlenit turbogenerátor,“ uvedla korporace Rosatom a dodala, že pouze od této úrovně mohou parogenerátory produkovat dostatečné množství páry, aby se uvedla do provozu turbína a zajistil se tak její normální provoz.

Alexander Belyaev, vedoucí inženýr z JE Leningrad, prohlásil, že postupné spouštěcí fáze jsou navrženy tak, aby zajistily spolehlivost a bezpečnost zařízení i technologických systémů.

„Teprve poté bude blok synchronizován s národní rozvodnou sítí a začne do ní dodávat první kilowatthodiny,“ doplnil.

Ředitel Leningradské jaderné elektrárny Vladimir Pereguda dodal, že získání schválení od úřadu Rostechnadzor znamená, že veškeré práce potřebné pro fyzické spuštění bloku byly úspěšně dokončeny a že nebyly potřebné žádné změny v provozní dokumentaci.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..