Rusko dne 6. února přivedlo první blok jaderné elektrárny Leningrad II na minimální regulovatelný výkon, oznámila státní jaderná korporace Rosatom. Reaktorová nádoba tohoto bloku, který se nachází v lokalitě Sosnovyj Bor v západním Rusku, byla instalována dne 30. listopadu.

jaderná energie - První blok JE Leningrad II byl přiveden na minimální výkon - Nové bloky ve světě (Leningrad II 1 start up 460 Rosatom) 1
Personál JE Leningrad II (zdroj: WNN)

Stávající Leningradská jaderná elektrárna disponuje čtyřmi bloky s reaktory RMBK-1000 v provozu, zatímco JE Leningrad II bude obsahovat celkem čtyři bloky s reaktory VVER-1200. Nový blok bude v letošním roce druhým v pořadí, který bude v Rusku uveden do provozu – čtvrtý blok Rostovské JE, jenž se nachází poblíž města Volgodonsk, byl k rozvodné síti připojen dne 1. února.

Andrey Petrov, generální ředitel dceřiné společnosti korporace Rosatom – podniku Rosenergoatom, který je provozovatelem elektrárny, prohlásil, že dosažení minimálního řízeného výkonu je „konečným článkem v celém řetězci operací“, jenž byl proveden při fyzickém spouštění reaktorového bloku. Tento proces začal pro nový reaktor v JE Leningrad dne 8. prosince.

„Vysoce kvalitní a včasné provedení všech plánovaných prací nám umožnilo bezpečné a včasné přivedení reaktoru do stavu kritičnosti,“ dodal ředitel Petrov.

Ředitel Leningradské jaderné elektrárny Vladimir Pereguda doplnil ve stejném prohlášení korporace Rosatom, že „symbolické“ bylo, že elektrárna zahájila nový rok s novým rekordem na svém kontě – vyrobením 1 TWh elektrické energie.

První blok ve stávající JE Leningrad byl postaven tak, aby pomohl sloužit Moskevskému mezinárodnímu letišti, prohlásil ředitel a dodal: „A teď, před našima očima, se zrodil nejsilnější blok v rodině Leningradské JE, což zvýší tento úspěch.“

Zkoušky na novém bloku trvající do příštího týdne budou podle prohlášení zahrnovat kontrolu neutronových a fyzikálních charakteristik prvního založeného paliva, stejně jako potvrzení spolehlivosti provozu řídících a bezpečnostních mechanismů reaktorové instalace.

Provozní personál následně připraví blok na spuštění a pilotní provoz, který má být zahájen na jaře, doplnil ředitel.

Přípravy na fyzikální spuštění čtvrtého bloku JE Rostov započaly dne 6. prosince minulého roku, a to se zakládáním jaderného paliva do aktivní zóny reaktoru. Během pěti dnů bylo instalováno všech 163 palivových článků a dne 29. prosince byl blok přiveden na minimální kontrolovatelnou úroveň výkonu. Ruský jaderný regulační úřad Rostechnadzor vydal povolení potřebné k zahájení provozu na tomto bloku, sdělila dne 23. ledna korporace Rosatom.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..