Sobota, 31 října
Shadow

První blok JE Leningrad II byl přiveden na minimální výkon

Rusko dne 6. února přivedlo první blok jaderné elektrárny Leningrad II na minimální regulovatelný výkon, oznámila státní jaderná korporace Rosatom. Reaktorová nádoba tohoto bloku, který se nachází v lokalitě Sosnovyj Bor v západním Rusku, byla instalována dne 30. listopadu.

Personál JE Leningrad II (zdroj: WNN)

Stávající Leningradská jaderná elektrárna disponuje čtyřmi bloky s reaktory RMBK-1000 v provozu, zatímco JE Leningrad II bude obsahovat celkem čtyři bloky s reaktory VVER-1200. Nový blok bude v letošním roce druhým v pořadí, který bude v Rusku uveden do provozu – čtvrtý blok Rostovské JE, jenž se nachází poblíž města Volgodonsk, byl k rozvodné síti připojen dne 1. února.

Andrey Petrov, generální ředitel dceřiné společnosti korporace Rosatom – podniku Rosenergoatom, který je provozovatelem elektrárny, prohlásil, že dosažení minimálního řízeného výkonu je „konečným článkem v celém řetězci operací“, jenž byl proveden při fyzickém spouštění reaktorového bloku. Tento proces začal pro nový reaktor v JE Leningrad dne 8. prosince.

„Vysoce kvalitní a včasné provedení všech plánovaných prací nám umožnilo bezpečné a včasné přivedení reaktoru do stavu kritičnosti,“ dodal ředitel Petrov.

Ředitel Leningradské jaderné elektrárny Vladimir Pereguda doplnil ve stejném prohlášení korporace Rosatom, že „symbolické“ bylo, že elektrárna zahájila nový rok s novým rekordem na svém kontě – vyrobením 1 TWh elektrické energie.

První blok ve stávající JE Leningrad byl postaven tak, aby pomohl sloužit Moskevskému mezinárodnímu letišti, prohlásil ředitel a dodal: „A teď, před našima očima, se zrodil nejsilnější blok v rodině Leningradské JE, což zvýší tento úspěch.“

Zkoušky na novém bloku trvající do příštího týdne budou podle prohlášení zahrnovat kontrolu neutronových a fyzikálních charakteristik prvního založeného paliva, stejně jako potvrzení spolehlivosti provozu řídících a bezpečnostních mechanismů reaktorové instalace.

Provozní personál následně připraví blok na spuštění a pilotní provoz, který má být zahájen na jaře, doplnil ředitel.

Přípravy na fyzikální spuštění čtvrtého bloku JE Rostov započaly dne 6. prosince minulého roku, a to se zakládáním jaderného paliva do aktivní zóny reaktoru. Během pěti dnů bylo instalováno všech 163 palivových článků a dne 29. prosince byl blok přiveden na minimální kontrolovatelnou úroveň výkonu. Ruský jaderný regulační úřad Rostechnadzor vydal povolení potřebné k zahájení provozu na tomto bloku, sdělila dne 23. ledna korporace Rosatom.

Zdroj: World Nuclear News

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..