Potápěči začali pracovat v bývalém bazénu pro skladování použitého paliva v jaderné elektrárně Sizewell A společnoti Magnox, která se nachází ve Spojeném království. Budou využívat zkušenosti získané z prací pod vodou, které dříve probíhaly k odstranění radioaktivního odpadu z bazénů v jaderné elektrárně Dungeness A.

jaderná energie - Potápěči se vydali do bazénu v JE Sizewell A za účelem čištění - Ve světě (Sizewell A scuba diver 460 Magnox) 1
Potápěč v JE Sizewell A (zdroj: WNN)

Tým 12 potápěčů z americké společnosti Underwater Construction Corporation (UCC), která je dodavatelem, nedávno provedl první ponor do bazénu v JE Sizewell A. Hlavním cílem tohoto ponoru bylo prozkoumání dna bazénu, přemístění kalu do účelové nádrže, nastavení řezacího zařízení a rozřezání  prvního z 35 podvodních kontejnerů které byly kdysi používány k ukládání použitého jaderného paliva v této lokalitě. Tyto kontejnery – které budou zabaleny k likvidaci – jsou klasifikovány jako středně aktivní odpad.

Vyčištění bazénu se konvenčně provádí pomocí dálkově ovládaného zařízení, které zvedá celé kontejnery předtím vyčištěné ve vodě, vystavuje je působení vzduchu, kde jsou před dekontaminací, uskladněním a případnou likvidací pečlivě rozřezány. Tento proces je pomalý a zahruje rizika potenciální radiační dávky pro pracovníky.

Díky práci pod vodou mohou potápěči bezpečněji rozřezat kontejnery  a snadněji přistupovat k problémovým oblastem, čímž je celý proces bezpečnější, rychlejší a produktivnější. Voda působí jako stínění, což snižuje dávky nahromaděné radiace pro tým potápěčů, kteří navíc nosí ochranné obleky.

Tento přístup byl zadán společností Magnox v jaderné elektrárně Dungeness A, přičemž společnost UCC prováděla celkem 265 ponorů do dvou bazénů, a to v období od konce roku 2016 do roku 2017. Během této doby tým potápěčů rozřezal prázdné kontejnery a vybral další kusy ponořeného zařízení.

Během práce v JE Dungeness A se objevila řada inovací, včetně použití lehkých plastových plošin pro potápěče, kteří na nich mohli stát při prozkoumávání nezmapovaných oblastí dna bazénu.

Zkušenosti získané v bazénech v JE Dungeness A byly uvedeny do praxe v jaderné elektrárně Sizewell A jako součást projektu vyřazování z provozu, jehož dokočení by mělo podle očekávání trvat deset měsíců.

Jaderná elektrárna Sizewell A obsahující dva plynem chlazené reaktory s instalovaným výkonem 210 MWe typu Magnox byla provozována od roku 1966 do roku 2006. Odstraňování paliva začalo v roce 2009, přičemž palivo odstraněné z reaktorů bylo umístěno v místních skladovacích bazénech před tím, než bylo zabaleno do přepravních kontejnerů pro transport do komplexu v lokalitě Sellafield pro přepracování. Finální kontejnery s palivem byly do Sellafieldu dopraveny v srpnu 2014. JE Sizewell A byla prohlášena za zcela bez paliva v únoru roku 2015. Tento milník v likvidačním procesu znamenal odstranění 99 % radioaktivního nebezpečí z bývalé jaderné elektrárny s reaktory typu Magnox.

Steve Franks, manažer bazénového programu v JE Sizewell A, prohlásil: „Rozsah práce, kterou mají potápěči vykonat, je obrovský. Přestože máme jen jeden bazén k vyřazení z provozu, inventář bazénu je větší než v JE Dungeness A, avšak stále se budeme snažit urychlit práci, kde to dovolí bezpečnost.“

Společnost Magnox Ltd, vlastněná podnikem Cavendish Fluor Partnership, je vedoucím a provozním dodavatelem odpovědným za správu bývalých jaderných elektráren s reaktory typu Magnox ve Spojeném království jménem úřadu Nuclear Decommissioning Authority (NDA).

Geoff Suitor, šéf programu Magnox v úřadu NDA, sdělil: „Implementace inovativních přístupů společnosti Magnox, jako je použití potápěčů k nakládání s radioaktivním odpadem v bazénech, přispívá ke skutečnému pokroku při snižování rizik a nebezpečí v jaderných elektrárnách s reaktory typu Magnox. Společně úspěšně vyčistíme a učiníme bezpečnými dřívější jaderné lokality Spojeného království ve prospěch komunit a životního prostředí.“

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..