Indická regulační rada Atomic Energy Regulatory Board (AERB) schválila zahájení výkopových prací v lokalitě Gorakhpur, kde mají být vybudovány dva těžkovodní tlakové reaktory (pressurised heavy water reactor – PHWR) s instalovaným výkonem 700 MWe. Stavba prvního bloku bude zahájena v roce 2019, sdělil ministr pro atomovou energii Jitendra Singh dne 7. února indickému parlamentu.

jaderná energie - Pokrok v představebních přípravách v lokalitě Gorakhpur - Nové bloky ve světě (TSS 3647 1024) 1
JE Kudankulam (Zdroj: Rosatom)

V písemné odpovědi na otázky ministr Singh uvedl, že rada AERB „nedávno“ udělila povolení k výkopům v lokalitě Gorakhpur ve státě Harijána, kde již probíhají přípravné práce. Očekává se, že první beton pro první blok bude odlit v roce 2019, uvedl. Tento krok bude značit oficiální začátek výstavby. Předpokládá se, že první blok vstoupí do komerčního provozu po pěti a půl letech od zahájení stavby, přičemž druhý blok ho bude následovat v nadcházejícím roce.

Vláda vyčlenila částku 3,2 miliardy dolarů pro první dva bloky jaderné elektrárny Gorakhpur. Kumulativní kapitálové výdaje do prosince 2017 činily celkem 160 milionů dolarů, prohlásil ministr Singh.

Indií navržené reaktory PHWR s instalovaným výkonem 700 MWe tvoří první fázi projektu JE Gorakhpur, přičemž je plánována výstavba dalších dvou bloků ve druhé fázi. První a druhý blok JE Gorakhpur patří mezi deset reaktorů PHWR, které Indie zamýšlí vybudovat do roku 2031. Jsou naplánovány dva bloky do jaderné elektrárny Chutka ve státě Madhjapradéš, čtyři bloky mají být vybudovány v JE Mahi Banswara ve státě Rádžasthán a dva v existující jaderné elektrárně Kaiga ve státě Karnátaka. Dva další rychlé množivé reaktory jsou plánovány pro výstavbu v JE Kalpakkam ve státě Tamilnádu, kde se již buduje prototyp.

V jaderných elektrárnách Kakrapar a Rajasthan se v současné době staví celkem čtyři reaktory PHWR s instalovaným výkonem 700 MWe. Ruskem navržený tlakovodní reaktor VVER-1000 podle projektu AES-92 je ve výstavbě v třetím bloku jaderné elektrárny Kudankulam, přičemž se očekává, že později v tomto roce budou zahájeny práce na dalším reaktoru VVER – ve čtvrtém bloku JE Kudankulam. Mezitím zpravodaj Economic Times vydal tento týden prohlášení, že firma Westinghouse pořádá rozhovory s vládou ohledně plánů na vybudování až šesti reaktorů AP1000 ve státě Ándhrapradéš.

Zdroj: World Nuclear News

 

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..