Spekulace o možném dělení ČEZ jsou o něco konkrétnější. Vedení polostátního podniku usiluje o vyčlenění distribuce, obnovitelných zdrojů, prodeje energií drobným odběratelům a energetických služeb do nové firmy, napsaly 1. ledna Hospodářské noviny. Soukromým investorům by prý připadlo 49 % nové entity. Stát by svůj většinový podíl ale mohl časem redukovat, a to až na 25 %, napsal také deník.

jaderná energie - Patria: Jak by (také) mohl vypadat klíč k dělení ČEZu - Nové bloky v ČR (ETE II CEZ) 1
Vizualizace dvojice nových bloků v JE Temelín. (Zdroj: ČEZ)

Akcie společnosti po včerejších spekulacích reagovaly až 1,7% růstem, což je katapultovalo na nejvyšší hodnoty od září 2015. Titul na pražské burze kolem 11:45 SEČ přidával 1,15 % na 527,50  Kč.

Hospodářské noviny se ve svém článku odvolávají na studii, kterou si prý ČEZ nechal vytvořit u podnikových právníků i externích zdrojů. V ní se pracuje s celkem šesti různými variantami. Preferovaný scénář přitom počítá s dělením podle výše zmíněného klíče. Státu by tím ze 100 procent zůstala jaderná aktiva, výroba elektřiny z tradičních zdrojů, těžba uhlí a lukrativní trading.

Spekulace o dělení ČEZu souvisejí s jiným problémem, totiž s plánovanou dostavbou jaderných elektráren. Kdyby stát jednu z částí firmy vlastnil 100procentně, mohl by jí stavbu přikázat, a na minoritní akcionáře by nemusel brát zřetel, napsaly také HN. Oficiálně se ovšem stále pracuje s variantami, že by stát na projekt až za 200 miliard dal garance, nebo že by si ČEZ nové bloky postavil sám. Generální ředitel ČEZ Danielem Benešem nedávno médiím sdělil, že případné rozdělení energetiky na „čistou“ a „špinavou“ část je velmi dobrá varianta.

„Informaci považujeme za lehce pozitivní,“ uvedl ve včerejším ranním komentáři hlavní analytik Patria Finance Tomáš Sýkora. V uplynulých týdnech měli někteří investoři tendenci reagovat na zmínky o možném rozdělení společnosti pozitivně, když tímto klesá šance, že dostavbu by si ČEZ musel financovat sám, podotkl.

“Po znovuzvolení Miloše Zemana prezidentem ČR je pozice současného vedení ČEZu silnější,” říká také Sýkora. Poukazuje přitom na dlouhodobě dobrý vztah mezi staronovou hlavou státu a generálním ředitelem ČEZu Benešem. Premiér v demisi Andrej Babiš přitom současný management opakovaně kritizoval. “Domníváme se nicméně, že konečným záměrem Zemana a jeho nejbližších poradců je vložit rozšíření Dukovan a potažmo Temelína do rukou ruského Rosatomu,” uvedl také Sýkora.

Zdroj: Patria.cz

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..