Navrhovaná forma možného rozdělení energetické společnosti ČEZ dává smysl. Shodla se na tom většina analytiků, které 1. února oslovila ČTK. Záměr by podle nich mohl pomoci k rozhodnutí o případné stavbě nového bloku v Jaderné elektrárně Dukovany. Například podle analytika webu oEnergetice.cz Jana Žižky ale dělení firmy smysl nedává. ČEZ by podle něj měl zůstat silnou jednotnou společností.

jaderná energie - Navrhovaná forma rozdělení ČEZ dává smysl, míní většina analytiků - Nové bloky v ČR (edu celkovy CEZ 1024) 1
Vizualizace nových bloků v JE Dukovany. (Zdroj: ČEZ)

Firma ve středu v prezentaci určené členům hospodářského výboru Sněmovny uvedla, že z variant transformace společnosti je nejlépe hodnocenou variantou možnost, kdy by se jaderné a konvenční zdroje oddělily od distribuce a takzvané nové energetiky.

Rozdělení firmy není jedinou variantou, nad kterou se při rozhodování o financování případného bloku uvažuje. Ve hře je také možnost, že by stavbu nového bloku zajistila dceřiná společnost ČEZ, a varianta, že by tuto dceřinou společnost odkoupil od ČEZ stát a ta by následně realizovala výstavbu. Prezentace poslancům se ale primárně zaměřovala na možnosti transformace společnosti.

ČEZ celkem zkoumal šest možných alternativ rozdělení. Nejpreferovanější variantou je nakonec ta, že by stát plně vlastnil jadernou, uhelnou, těžební a tradingovou část. Stavba nového jaderného zdroje by tak neměla žádný dopad na minoritní akcionáře, kterých má nyní ČEZ asi 30 procent. „Nový ČEZ“, ve kterém by si měl stát v první fázi ponechat 51 procent, by pak zahrnoval distribuci, prodej, obnovitelné zdroje a energetické služby ESCO. Podíl státu v této firmě by se postupně mohl snížit na 25 procent. Hodnota ČEZ by se podle firmy tímto krokem mohla zvýšit až o 65 miliard korun.

„Podle mého názoru je rozdělení ČEZ rozumnou variantou jak řešit možnou výstavbu nových jaderných bloků. Soukromí investoři budou vnímat pozitivně jednak odpadnutí rizika spojeného s výstavbou nového jaderného zdroje, a jednak by měli příznivě vnímat stabilní byznys ‚čisté‘ části,“ řekl včera ČTK analytik Fio Jan Raška. Rozdělení má smysl také podle analytika J&T Banky Bohumila Trampoty. „Stát plně ovládne jednu část a s tou si může dělat, co chce, a nikdo mu do toho nebude mluvit,“ míní. Analytik ENA Jiří Gavor pak upozornil, že podobné rozdělení se osvědčilo i v zahraničí, podle něj prospělo firmám, jako je E.ON nebo RWE.

Opačný názor má analytik webu oEnergetice.cz Jan Žižka. „Inspirací pro takové dělení jsou německé firmy. Německo je ale v úplně jiné situaci, odchází od jádra, zatímco podle české energetické koncepce má být jádro do budoucna hlavním pilířem zdejší energetiky. Není proto logické oddělovat například jaderné elektrárny od distribuce,“ řekl včera ČTK.

Zcela proti výstavbě nového jaderného zdroje je pak ekologické Hnutí Duha. „Jaderné projekty nikde na světě nepostupují podle plánu. Nemůžeme si myslet, že Francouzi, Američané, Rusové nebo Číňané jsou nešikové, kterým zlaté české ručičky vytřou zrak a jako jediné postaví reaktor v předpokládané ceně a termínu. Riziko velkého prodloužení nebo nedokončení projektu je tak vysoké, že jednoduše potřebujeme rozvíjet jiné zdroje,“ uvedl energetický expert hnutí Karel Polanecký.

ČEZ je největší česká energetická firma. Jeho majoritním akcionářem je stát, který drží přes ministerstvo financí zhruba 70 procent akcií.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..