Práce na demontáži vnitřních prostor tlakové nádoby reaktoru druhého bloku jaderné elektrárny Oskarshamn, která se nachází Švédsku, budou zahájeny koncem dubna letošního roku. Provozovatel elektrárny – firma OKG AB – uvedl, že tento krok bude znamenat začátek prvních významných prací na vyřazování této jaderné elektrárny z provozu.

jaderná energie - Na druhém bloku JE Oskarshamn bude brzy zahájena demontáž vnitřního zařízení reaktoru - Ve světě (Oskarshamn 2 reactor hall 460 OKG) 1
Reaktorová hala 2. bloku JE Oskarshamn (zdroj: WNN)

Firma OKG AB udělila společnosti GE Hitachi Nuclear Energy (GEH) v prosinci roku 2016 smlouvu na demontáž vnitřních prostor reaktorů prvních dvou bloků JE Oskarshamn. Práce budou zahrnovat demontáž, rozřezaní a zabalení vnitřních částí reaktoru pro konečné uložení. Všechny segmentační práce budou prováděny pod vodou.

Firma OKG dne 19. února uvedla, že probíhají přípravné práce. Začátkem března společnost GEH začne dovážet vybavení, které bude využito pro segmentační práce. V reaktorovém bazénu druhého bloku bude zřízena segmentační stanice, do které budou vyzdvihnuty komponenty, počínaje horní hlavou nádrže moderátoru a parními separátory. Komponenty budou rozřezány na dvě části pomocí kotoučové pily, a poté se umístí do kazet. Tyto kazety se následně umístí do ocelových nádob se stínícím obalem.

 „Nádoby jsou vyráběny ve třech různých verzích, aby vyhovovaly různým požadavkům,“ uvedl projektový manažer firmy OKG Billy Slättengren. „Nádoba s největším objemem má stěny o tloušťce 50 mm, ale budou také dostupné nádoby se stěnami o tloušťce 100 mm, respektive 150 mm. Komponenty s nejvyšší radiací budou umístěny do nádob se stěnami o tloušťce 150 mm. Po naplnění bude nejtěžší nádoba vážit 43 tun.“

Jakmile budou ocelové nádoby plné, přepraví se do podzemního skladiště aktivního odpadu přímo v lokalitě Oskarshamn a budou tam uskladněny, dokud nebude připraveno dlouhodobé úložiště společnosti Svensk Kärnbränslehantering AB (SKB), jehož dokončení se neplánuje dříve než v roce 2045.

Segmentace vnitřních částí reaktoru druhého bloku JE Oskarshamn podle plánu potrvá přibližně jeden rok – s tím, že pro první blok bude tato činnost zahájena počátkem roku 2019. Očekává se, že segmentační projekt bude dokončen do začátku roku 2020.

 „Jakmile dokončíme segmentaci, můžeme vypustit vodu z reaktorového bazénu, což znamená, že můžeme vypnout některé systémy a tím snížit náklady na provoz a údržbu,“prohlásil manažer Slättengren. „Jakmile odstraníme radioaktivní komponenty, snížíme také úroveň rizika v jaderné elektrárně a technicky řečeno budeme mít lepší podmínky pro zbývající práce při vyřazování těchto bloků z provozu.“

Ačkoliv tahle práce není součástí smlouvy se společností GEH, tlakové nádoby reaktorů v obou blocích budou muset být také segmentovány. Tato práce – která by měla být zahájena kolem roku 2020 – bude značit spuštění rozsáhlé demontáže a demolice prvního i druhého bloku jaderné elektrárny Oskarshamn.

Německá společnost EOn – majoritní akcionář firmy OKG – v říjnu roku 2015 rozhodla o trvalém odstavení prvních dvou bloků JE Oskarshamn. Třetí blok elektrárny nebyl tímto rozhodnutím nijak ovlivněn. V době tohoto rozhodnutí společnost prohlásila, že první blok bude trvale odstaven mezi lety 2017-2019; na druhém bloku již nebudou probíhat žádné budoucí investice a blok již nebude restartován. V únoru loňského roku firma OKG oznámila své rozhodnutí trvale odstavit první blok jaderné elektrárny Oskarshamn při plánované odstávce, která proběhla v červnu loňského roku.

V prvním bloku JE Oskarshamn byl od roku 1972 provozován varný reaktor s výkonem 473 MWe, zatímco ve druhém bloku této elektrárny fungoval od roku 1974 varný reaktor o výkonu 638 MWe. Třetí blok jaderné elektrárny Oskarshamn obsahuje varný reaktor s instalovaným výkonem 1 400 MWe, který vstoupil do provozu v roce 1985.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..