Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) a japonská vláda 15. února podepsaly dohodu o posílení zabezpečení průběhu letních olympijských a paralympijských her v roce 2020 v Tokiu z pohledu možného zneužití jaderných materiálů. Dohoda navazuje na podporu mezinárodní agentury při velkých veřejných akcích, zahrnujících například olympijské hry v roce 2016 v Rio de Janeiro, nebo evropský fotbalový šampionát v Polsku a na Ukrajině.

jaderná energie - MAAE pomůže Japonsku se zabezpečením olympijských her v Tokiu - Ve světě () 1
Zleva japonský ministr zahraničí Taro Kono a generální ředitel MAAE Jukija Amano. (Zdroj: Iaea.org)

Generální ředitel MAAE Jukija Amano a japonský ministr zahraničí Taro Kono slavnostně podepsali dohodu v sídle agentury ve Vídni. Praktická opatření navržená v dohodě o spolupráci byla podepisována zástupcem generálního ředitele MAAE, vedoucím oboru jaderné bezpečnosti, Juanem Carlosem Lentijo a japonským velvyslancem Mitsurou Kitanem.

„MAAE má rozsáhlé zkušenosti při podpoře členských států v oblasti jaderného zabezpečení během velkých veřejných akcí.“ Řekl Amano při podepisovací ceremonii. „MAAE uvítá spolupráci při podpoře olympijských a paralympijských her v Tokiu, již nyní spolupracuje s Japonskem sdílením zkušeností členských států z předchozích konání olympijských her.“

Podrobné informace o spolupráci budou sděleny prostřednictvím dalších seznamovacích seminářů. Spolupráce také zahrnuje školení japonských úřadů, kurzy, návštěvy technických týmů a cvičení související s jadernou bezpečností, či propůjčení personálu a vybavení pro detekci ionizujícího záření. MAAE a japonská vláda si také mohou vyměňovat informace související se zabezpečením proti možnému zneužití jaderných materiálů během velkých událostí v takové míře, v jaké bude třeba. MAAE bude během spolupráce využívat a dodržovat japonské osvědčené postupy zajištění jaderného zabezpečení.

„MAAE má velké znalosti a zkušenosti při provádění preventivních opatření proti jadernému terorismu na mezinárodních sportovních akcích,“ sdělil Kono. „Velmi vítám podepsání praktických opatření s MAAE při spolupráci v této oblasti na olympijských a paralympijských hrách v Tokiu v roce 2020.“

V srpnu minulého roku bylo uspořádáno pracovně vzdělávací sezení v Tokiu v oblasti jaderného zabezpečení. Sezení se zúčastnily země, pořádající velké veřejné akce. Během školení se podávaly informace o opatřeních a zkušenostech z oblasti ochrany proti jadernému terorismu a provedených opatřeních na předchozích olympijských hrách.

Minulý měsíc se Japonsko zúčastnilo návštěvy mezinárodní agentury na Super Bowl, národní fotbalové lize ve spojených státech v Minneapolis. Japonským účastníkům tak bylo umožněno sledovat zavedená bezpečnostní opatření, zajišťující každoročně bezpečí návštěvníkům této sportovní události.

Mezinárodní agentura pro atomovou energii slouží jako celosvětová platforma pro zajištění jaderné bezpečnosti a podpory členským státům. Pomáhá předcházet krádežím, sabotážím, neautorizovaným přístupům, nelegálním přesunům či jiný činnostem týkajících se zneužití jaderných materiálů a zdrojů ionizujícího záření a pokud k tomu dojde, pomáhá tyto situace detekovat a řešit.

Agentura poskytuje podporu členským státům v plánování a přípravě jaderného zabezpečení na velkých událostech jako součást celkového zabezpečení. Minulý listopad MAAE a panamská vláda podepsaly praktická opatření k zajištění jaderného zabezpečení během světového dne mládeže v roce 2019, týdenní události pro mladé katolíky, kterou plánuje navštívit také papež Francis. MAAE zajištovala jaderné zabezpečení na dalších významných veřejných akcích, včetně olympijských her v Pekingu v roce 2008 a na světových fotbalových turnajích v Německu (2006), Jižní Africe (2010) a Brazílii (2014).

Zdroj: Iaea.org

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..