Dva legislativní výbory v americkém státě New Jersey dne 22. února schválily návrhy zákonů, které by poskytly podporu jaderným elektrárnám, jež čelí předčasnému uzavření. Výbor Senate Budget and Appropriations Committee se setkal s výborem Assembly Telecommunications and Utilities Committee, aby společně posoudily návrhy zákonů Senate Bill 877 (SB877) a Assembly Bill 2850.

jaderná energie - Legislativa ve státě New Jersey vyčleňuje výbory pro záchranu jaderné energetiky - Ve světě (Hope Creek NRC PSEG 460) 1
JE Hope Creek (zdroj: WNN)

Návrhy zákonů by zřídily certifikační program pro zdroje s nulovými emisemi, který by oceňoval jaderné elektrárny za to, že produkují nulové emise oxidu uhličitého. Legislativa také obsahuje požadavky na zvažování skladování elektřiny, podporu solárních i větrných energií a opatření na snížení spotřeby elektrické energie. Navrhovaný zákon SB877 bude projednán senátem dne 26. února.

Čtyři jaderné reaktory v New Jersey – jednobloková jaderná elektrárna Hope Creek a dvoubloková jaderná elektrárna Salem (obě ve vlastnictví skupiny Public Service Enterprise Group – PSEG); a jednobloková JE Oyster Creek (vlastněná společností Exelon) – společně produkují 38,5 % elektrické energie v tomto státě. Skupina PSEG již dříve uvedla, že ačkoli jsou jaderné elektrárny Hope Creek a Salem v současné době ekonomicky aktivní, očekává se, že bez zásahu nebudou schopné pokračovat v krytí svých nákladů během dvou let a možná se budou muset uzavřít. Je již naplánováno, že JE Oyster Creek bude předčasně uzavřena, a to z důvodu změn státních pravidel pro užívání vody, které by vyžadovaly výstavbu nových chladicích věží v elektrárně. Začátkem tohoto měsíce společnost Exelon oznámila své rozhodnutí ukončit provoz této elektrárny v říjnu letošního roku.

Podle výsledků zveřejněných dne 23. února jaderná flotila skupiny PSEG v roce 2017 byla provozována s průměrným kapacitním faktorem 93,9 %, což vedlo k rekordní produkci elektřiny za minulý rok – a to 31,8 TWh. Prezident a výkonný ředitel skupiny PSEG Ralph Izzo prohlásil, že společnost vstoupila do roku 2018 „z pozice finanční síly podporované silnou bilancí“, ale i nadále čelí výzvám ve velkoobchodních trzích s energií, zejména u svých jaderných elektráren.

Před hlasováním, které se uskutečnilo dne 22. února, vyzval americký institut Nuclear Energy Institute (NEI) o rychlé legislativní kroky v New Jersey, aby byly řádně kompenzovány jaderné elektrárny v tomto státě za svoji výrobu elektřiny bez uhlíkových emisí a za přispívání ke spolehlivosti rozvodné sítě.

 „Je zřejmé, že je ‚levnější udržet‘ jaderné elektrárny Salem a Hope Creek v New Jersey v provozu, přičemž z nich mají prospěch všichni spotřebitelé i komunity v tomto státě, než předčasně ukončit jejich provoz,“ prohlásil na společném jednání John Kotek, viceprezident pro politiku a veřejné záležitosti v institutu NEI.

Viceprezident Kotek řekl, že odhadované přínosy při udržování jaderných elektráren v provozu – ekonomické benefity ve výši 820 milionů dolarů ročně, benefity pro životní prostředí ve výši 530 milionů dolarů a 400 milionů dolarů v zamezení zvýšení cen elektřiny – převážily očekávané náklady na program ve výši 280 milionů dolarů v poměru šest ku jedné. Jaderné elektrárny poskytují 95 % bezemisní elektrické energie ve státě New Jersey, doplnil.

 „Pokud budou tyto elektrárny uzavřeny, důsledky budou hrozné a nezvratné. Elektřina vyráběná těmito elektrárnami bude muset být nahrazena a většina z potřebné produkce bude vyráběna mimo stát,“ uvedl viceprezident Kotek na závěr.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..