Kanadská komise Canadian Nuclear Safety Commission (CNSC) provádí předlicenční přezkumy návrhů dodavatelů (vendor design review – VDR) pro malé modulární reaktory (small modular reactor – SMR) s designy od společností NuScale Power a Westinghouse Electric Company. Přezkumy reaktoru SMR společnosti NuScale a mikroreaktoru eVinci firmy Westinghouse budou zahrnovat první dvě fáze procesu VDR.

jaderná energie - Komise CNSC provádí přezkumy návrhů reaktorů SMR - Ve světě (eVinci 2 460) 1
Vizualizace reaktoru eVinci (zdroj: WNN)

Komise CNSC nabízí předlicenční proces VDR jako volitelnou službu, která poskytuje posouzení designu jaderné elektrárny založené na reaktorové technologii dodavatele. Nejedná se o potřebnou součást licenčního procesu pro nové jaderné elektrárny, ale jejím cílem je ověřit přijatelnost designu s ohledem na požadavky a očekávání kanadských jaderných regulátorů.

Třífázový proces VDR zahrnuje předlicenční hodnocení shody s regulačními požadavky; posouzení všech potenciálních základních překážek pro licenční proces; a navazující fázi umožňující dodavateli reagovat na zjištění z druhé fáze.

Regulátor dne 19. února prohlásil, že obdržel žádosti o přezkumy VDR od společností NuScale Power a Westinghouse. Úřad očekává, že proces VDR začne pro design společnosti NuScale v polovině roku 2018, ale dosud nebylo stanovené, kdy očekávat zahájení přezkumu reaktoru s designem eVinci. Vzhledem k tomu, že oba designy pokročily nad rámec základní inženýrské fáze, komise CNSC uvedla, že první dvě etapy přezkumu VDR mohou být kombinovány.

Komise CNSC se nyní podílí na deseti předlicenčních přezkumech VDR, přičemž všechny jsou zaměřeny na malé reaktory s instalovanou kapacitou v rozsahu od 3 do 300 MWe.

Společnost NuScale

Integrální design soběstačného tlakovodního reaktoru s instalovaným výkonem 50 MWe od společnosti NuScale se skládá z aktivní zóny reaktoru, kompenzátoru objemu a parogenerátoru uvnitř jediné kontejnerové nádoby. Elektrárna by mohla obsahovat až 12 energetických modulů o délce 25 metrů, průměru 4,6 metru a s hmotností přibližně 450 tun. Každý modul obsahuje jednoduché, redundantní, rozmanité a nezávislé bezpečnostní prvky.

Společnost v prosinci roku 2016 požádala o certifikaci designu americkým regulátorem. Výstavba první komerční jaderné elektrárny se 12 moduly – která bude vlastněna společností Utah Associated Municipal Power Systems a provozovaná zkušeným jaderným operátorem, podnikem Energy Northwest – je plánována na pozemcích, jež jsou ve vlastnictví amerického ministerstva energetiky, na území výzkumného centra Idaho National Laboratory. Společnost má v úmyslu požádat také o generické posouzení návrhu ve Spojeném království.

Mikroreaktor eVinci

Firma Westinghouse rozvíjí mikroreaktor eVinci jako malý generátor jaderné energie pro decentralizované výrobní trhy – jako jsou vzdálené komunity nebo arktické doly. Firma prohlásila, že tento reaktorový design je kombinací technologie jaderného štěpení, technologií kosmických reaktorů a více než 50 let zkušeností v oblasti designu komerčních jaderných systémů, inženýrství a inovací.

Reaktor má pevnou aktivní zónu postavenou kolem pevného ocelového monolitu s kanály pro palivové pelety a tepelné trubky, které odvádějí teplo z aktivní zóny a mají minimální počet pohyblivých částí. Palivo je zapouzdřené v aktivní zóně, což podle firmy výrazně snižuje riziko rozšíření a zvyšuje celkovou bezpečnost uživatele. Tepelné trubky umožňují pasivní odvod tepla z aktivní zóny a zabezpečují regulaci výkonu, což umožňuje autonomní provoz a inherentní bezpečnost.

Reaktor je navržen tak, aby mohl být v provozu více než deset let bez výměny paliva. Může poskytovat jak kombinované teplo a výkon od 200 kWe do 25 MWe, tak procesní teplo až do 600 stupňů Celsia.

Firma Westinghouse v říjnu loňského roku uvedla, že má za cíl vyvinout a demonstrovat reaktor eVinci za méně než šest let, což je možné časově splnit především díky malé velikosti a vysoké technologické připravenosti jednotlivých komponent. Firma plánuje vyvinout plnohodnotný elektrický demonstrační blok za účelem napravení technologických nedostatků a prokázání schopnosti výroby tohoto reaktoru do roku 2019. Cílem firmy je kvalifikovat mikroreaktor eVinci pro komerční nasazení do roku 2024.

Zdroj: World Nuclear News

 

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..