Německá společnost PreussenElektra oznámila, že vyřazování a demontáž jaderné elektrárny Unterweser může nyní začít – po schválení ministerstvem životního prostředí, energetiky, stavebnictví a ochrany klimatu ve spolkové zemi Dolní Sasko. Schválení proběhlo podle § 7 odst. 3 německého zákona o atomové energii.

jaderná energie - JE Unterweser obdržela souhlas s vyřazením z provozu - Ve světě (Unterweser 460 PreussenElektra) 1
JE Unterweser (zdroj: WNN)

JE Unterweser je druhou jadernou elektrárnou společnosti PreussenElektra, která byla v roce 2011 odstavena, a nyní získala potřebnou licenci – po prvním bloku JE Isar, jenž ji získal v lednu loňského roku. Také demontáž další elektrárny patřící této společnosti – JE Stade  – je „značně pokročilá“ a její dokončení je plánováno v příštích čtyřech letech, uvedla společnost PreussenElektra, zatímco demontáž jaderné elektrárny Würgassen byla dokončena v roce 2014.

 „Máme rozsáhlé zkušenosti s demontáží reaktorů z demontážních projektů jaderných elektráren Stade a Würgassen. Nyní jsme schopni aplikovat znalosti a zkušenosti, které jsme získali během těchto projektů, a to nám pomůže uskutečnit připravovaný projekt demontáže bezpečně a s minimálním dopadem na životní prostředí,“ řekl předseda společnosti PreussenElektra Guido Knott.

Společnost PreussenElektra požádala o povolení k vyřazení JE Unterweser z provozu a k její demontáži v květnu roku 2012, přičemž proces zahrnoval podrobnou bezpečnostní zprávu, nástin plánu a studii vlivu na životní prostředí. Tyto dokumenty byly otevřené k veřejným připomínkám po dobu dvou měsíců, poté následovalo veřejné slyšení, které se konalo v únoru roku 2016.

Systémy, které již nejsou požadovány, budou vyřazeny z provozu a demontovány, přičemž logistické přípravy budou vytvořeny v kontrolované oblasti tak, aby bylo možné zřídit centrum pro zpracování odpadů pro demontované komponenty v prostoru reaktorové budovy, uvedla společnost. Učiní se také přípravy pro demontáž vnitřních částí tlakové nádoby reaktoru. Souběžně bude pokračovat odstraňování palivových článků, které zůstaly v mokrém skladu paliva.

Demontážní práce uvnitř kontrolovaného prostoru by měla trvat asi 13 let, prohlásil Gerd Reinstrom, manažer jaderné elektrárny.

JE Unterweser – s tlakovodním reaktorem s instalovaným výkonem 1410 MWe – byla provozována v letech 1978 až 2011. Jedná se o jednu ze sedmi jaderných elektráren, které byly v Německu trvale odstaveny v březnu 2011, kdy ztratily svoji provozní licenci v rámci třinácté změny energetického zákona o atomové energii.

Do doby, kdy jaderná elektrárna Unterweser ukončila v březnu 2011 komerční provoz, vyrobila více než 305 TWh elektrické energie, což firma uvedla jako světový rekord pro jednoblokovou jadernou elektrárnu.

Společnost PreussenElektra provozuje také jaderné elektrárny Brokdorf, Grohnde a druhý blok JE Isar, které se nacházejí ve spolkových zemích Šlesvicko-Holštýnsko, Dolní Sasko a Bavorsko.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..