Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) a Indonésie dne 5. února podepsaly praktické dohody pro podporu jaderné vědy a technologií i pro posílení technické spolupráce mezi rozvojovými zeměmi.

jaderná energie - Indonésie a agentura MAAE posilují spolupráci - Ve světě (IAEA Indonesia February 460 2018 IAEA) 1
Podpis dohody (zdroj: WNN)

Dohoda – zaměřená na posílení stávající spolupráce mezi agenturou MAAE a Indonésií – byla podepsána v Jakartě, a to generálním ředitelem agentury MAAE Yukiya Amanem a indonéským ministrem pro výzkum, technologie a vyšší vzdělávání Mohamadem Nasirem.

Indonésie spolupracuje s agenturou MAAE již 61 let.

Indonésky ministr Nasir sdělil, že podpis dohody je považován za nezbytný k podpoře technické spolupráce mezi rozvojovými zeměmi a k posílení spolupráce Jih-Jih (South-South).

 „S tímto podpisem může Indonésie dále podporovat agenturu MAAE, aby sdílela a poskytovala způsobilost/schopnosti jiným zemím, a to podle hlavního mandátu agentury MAAE – k rozšiřování příspěvku jaderné energie pro mír, zdraví a blahobyt na celém světě,“ řekl.

Agentura MAAE uvádí, že jaderná energie je relevantní pro většinu ze 17 cílů Sustainable Development Goals (SDG) přijatých Valným shromážděním OSN v roce 2015.

Za účelem dosažení potravinové soběstačnosti a cílů SDG vytvořila Indonésie – s podporou agentury MAAE – dva důležité projekty. První se zabývá zvýšením kvality produkce sóji ke zvýšení produktivity a ziskovosti pěstování sóji. Druhý projekt zahrnuje použití jaderných technik, jako jsou imuno-radiové testy a stabilní izotopy pro zvýšení živočišné produkce a pro zlepšení správy lokálních krmiv.

Agentura Indonesia’s National Atomic Energy Agency (Batan) propaguje zavedení jaderných elektráren, které pomohou uspokojit poptávku země po elektrické energii. Agentura předpokládá spouštění konvenčních velkých lehkovodních reaktorů na ostrovech Bali, Java, Madura a Sumatra od roku 2027 a později. Kromě toho plánuje malé reaktory HTGR (s instalovaným výkonem až 100 MWe) pro nasazení na ostrovech Kalimantan, Sulawesi a dalších, jež dodávají elektřinu a teplo pro průmyslové využití.

Před zavedením komerčních reaktorů v Indonésii zvažuje agentura Batan výstavbu testovacího a demonstračního reaktoru HTGR s elektrickým výkonem 3-10 MWe a tepelným výkonem 10-30 MWt.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..