Společnost TAE Technologies – podnik sídlící v americkém státě Kalifornii zaměřený na technologii jaderné fúze – oznámila, že její vlastní plazmový generátor využívající konfigurace s reverzním magnetickým polem (Field Reversed Configuration, FRC) nastavil nový firemní rekord pro teplotu plazmatu. Po více než 4 000 experimentech dosud generátor zvaný Norman překročil kapacitu a výkon předchozího plazmového generátoru (také FRC) této společnosti FRC – stroj C-2U.

jaderná energie - Fúzní zařízení Norman dosáhlo milníku - Ve světě (Norman 460 TAE Technologies) 1
Zařízení Norman (zdroj: WNN)

Norman – zařízení laboratoře National Laboratory v hodnotě 100 milionů dolarů nazvané podle zakladatele firmy Normana Rostoka – bylo odhaleno v květnu loňského roku a dosáhlo prvního plazmatu v červnu.

Pro úspěšnou fúzní reakci musí být plazma dostatečně horké, aby umožnilo dostatečně silné srážky pro způsobení fúze, a zároveň je nutné udržet reakci dostatečně dlouhou dobu, aby se využila energie. V souvislosti s těmito podmínkami hovoříme o „dostatečně horkém milníku“ a o „milníku dostatečně dlouhého udržení“. Společnost TAE uvedla, že v roce 2015 dokázala zlepšit dobu udržení, a to po více než 100 000 experimentech. O rok později společnost začala budovat zařízení Norman, ož je vlastní zařízení 5. generace, aby dále testovala zvýšení teploty plazmatu při úsilí dosáhnout „dostatečně horkého“ milníku.

„Toto oznámení je důležitým milníkem v našem úsilí poskytovat čistou energii pomocí jaderné syntézy, která pomůže bojovat proti změně klimatu a zlepšit kvalitu života lidí na celém světě,“ uvedl prezident a technický ředitel společnosti TAE Michl Binderbauer v prohlášení ze dne 6. února.

Přístup společnosti TAE Technologies k syntéze kombinuje pokročilý urychlovač i fyziologii plazmatu a využívá hojný neradioaktivní hydrogenboron (pB-11) jako zdroj paliva. Vlastní technologie FRC injektuje do plazmatu vysoce energetické atomy vodíku, aby byl systém stabilnější a lépe uzavřený. Toto řešení je kompaktní a energeticky efektivní, říká společnost TAE, přičemž „do budoucna přinese praktickou komerční elektrárnu, která je ekonomicky konkurenceschopná s ostatními energetickými technologiemi a zajišťuje plynulou výrobu elektrické energie“.

Společnost TAE dále poznamenala, že dlouhodobě spolupracuje se společností Google, aby aplikovala strojové učení ve prospěch fyziky plazmatu.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..