Francouzská společnost EDF chce nechat většinu jaderných bloků v provozu alespoň do roku 2029, plánuje pozdržet nařízení vlády o snížení podílu jaderných elektráren v zemi.

jaderná energie - EDF navrhuje uzavřít některé francouzské reaktory až po roce 2029 - Životní prostředí (fessenheim) 1
Dva bloky jaderné elektrárny Fessenheim o výkonu 920 MWe (každý) spuštěné v roce 1977. (Zdroj: EDF)

Philippe Sasseigne, ředitel divize výroby energie v jaderných elektrárnách EDF, řekl v úterý, že jejich společnost chce udržet většinu svých reaktorů v provozu, dokud nedovrší 50 let. Až po dovršení 50 let je chce začít postupně odstavovat.

Tímto krokem by se EDF mohla dostat do konfliktu s ministrem energetiky a ochrany životního prostředí, Nicolasem Hulotem, který chce snižovat procentuální zastoupení výroby elektřiny jadernými elektrárnami. Dokonce uspořádal veřejnou debatu na téma energetika a její politika.

Francouzská vláda komunikovala se zástupci jaderného průmyslu, specialisty z oblasti energetiky a aktivisty pro energetiku z obnovitelných zdrojů o prvním návrhu „víceletého energetického plánu“ (PPE) pro léta 2019 až 2023 a 2024 až 2028. Tento plán by měl být připraven do konce června.

Předchozí socialistická vláda slíbila snížit podíl jádra na výrobě ze současných 75 % na 50 % do roku 2025, ale umírněná vláda prezidenta Emmanuela Macrona odložila tento plán o deset let. 

EDF přispěla do diskuse ohledně PPE s faktem, že jaderné elektrárny jsou velmi důležité pro francouzskou přenosovou soustavu, dodal Sasseigne.

Vláda rozhodla, že EDF, která provozuje 58 francouzských reaktorů, musí odstavit jadernou elektrárnu Fessenheim jakmile dostaví 3. blok elektrárny Flamanville, ale neinformovala ohledně uzavírání dalších bloků.

 „Naším cílem je udržet ostatní reaktory v provozu dokud nedovrší 50 let. K prvnímu odstavení by pak mělo dojít v roce 2029. Od roku 2029 do 2035 by mělo být odstaveno několik reaktorů,“ sdělil Sasseigne.

Sasseigne také dodal, že další provoz jaderných elektráren je pro firmu velmi důležitý, neboť na některých již začaly práce na modernizaci systémů.

„Pokud máme odstavit jaderné elektrárny v letech 2024 až 2025, musíme si položit otázku, zdali jsou tyto nákladné modernizace opravdu důležité,“ sdělil Sasseigne a dodal, že Francie musí přijít s okamžitým řešením, aby zajistila své energetické potřeby.

„Pokud máme brát v úvahu cíl snížení podílu jaderné energetiky  do roku 2025, myslím, že budeme muset nakoupit velké množství svíček,“ sdělil novinářům.

Ministr energetiky v pondělí řekl, že Francie do konce roku sdělí, kolik bloků plánuje uzavřít.

Obhájci energetiky z obnovitelných zdrojů obvinili vládu z bránění diskusi o snížení závislosti země na jaderné energetice omezením diskusí s radikálnějšími alternativami řešení energetické situace.

Zdroj: Reuters.com

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..