Tokyo Electric Power Company Holdings Inc. (TEPCO) plánuje tento měsíc použít malý bezpilotní letoun k podrobnému prozkoumání stavu vnitřku budovy třetího bloku jaderné elektrárny Fukušima. Uvádí to japonský deník Yomiuri Shimbun.

jaderná energie - Dron prozkoumá vnitřní prostory Fukušimské elektrárny - JE Fukušima (Drone 1024) 1
Dron od britské společnosti James Fisher Nuclear, který byl použit v dubnu 2017 v Sellafieldu. (Zdroj: James-fisher.com)

TEPCO využije dron k prozkoumání rozptýlených úlomků palivových souborů a analýze úrovně radiace uvnitř budovy. Jedná se o první výzkum s použitím létajícího dronu, který proběhne v prvním, druhém i třetím bloku fukušimské elektrárny, kde došlo k tavení paliva.

Dron pojmenovaný Riser byl vyvinut britskou společností, měří 83 x 93 cm a váží kolem 4 kg. Riser je vybavený kamerami a dozimetrickým systémem, umožňujícím měřit radioaktivní záření do 2,5 Sv/h.

Dokonce i uvnitř elektrárny se dron dokáže pohybovat bez signálu GPS. K určení polohy jsou používány lasery a snímací senzory. Stejný typ dronu byl již použit během vyřazování z provozu jaderného zařízení v Sellafieldu v Anglii.

TEPCO plánuje vletět do budovy 3. bloku vletět vraty pro rozměrné náklady na 1. podlaží a dále letět až na 5. podlaží prostřednictvím série otvorů. Dron zkontroluje všechny části elektrárny, včetně třetího patra, které nebylo kvůli radiační situaci dosud dostatečně kontrolováno. TEPCO sdělilo, že se ve třetím patře elektrárny nachází důležitá zařízení sloužící k chlazení bazénu s použitým palivem.

Dron analyzuje rozmístění možných překážek, které by mohly bránit v provedení další fáze vyřazování elektrárny. Riser disponuje mapovací funkcí, která během letu dokáže mapovat pomocí laserů prostor kolem sebe. Kombinací 3D grafického modelu a měření radiační situace pomůže připravit mapu zobrazující úroveň kontaminace uvnitř reaktorových budov. TEPCO uvažuje v budoucnu vytvořit tento druh mapy pro další práci.

Zdroj: The-japan-news.com

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..